Karşıyaka’da komşu dayanışması yeniden canlandı

Türkiye’de ilk kez Karşıyaka’da kullanıma açılan ve mahalle sakinleri arasındaki iletişimi güçlendirmeyi amaçlayan dijital komşuluk uygulaması ‘Hoplr’, her geçen gün büyümeye devam ediyor.

İlçe genelinde 6 ayda 5 bin 484 haneye ulaşan uygulama, komşular arasında köprü olup pek çok dayanışma ve yardımlaşma faaliyetine aracılık etti. Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay “Yenilikçi bir uygulamayla komşuluk ilişkilerinin ve dayanışma kültürünün güçlenmesine katkı sunmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

TÜM MAHALLE BİR UYGULAMADA

Avrupa’nın Belçika merkezli sevilen dijital komşuluk uygulaması Hoplr; Türkiye’de ilk kez geçtiğimiz Haziran ayı sonunda Karşıyaka’nın tamamında ücretsiz olarak kullanıma açıldı. Karşıyaka Belediyesi’nin de katılımıyla, mahalleler halinde hizmete sunulan uygulamanın üye sayısı kısa zamanda 5 bin 484 haneye ulaştı. En yoğun katılım sağlayan mahalleler ise Tersane, Bahariye, Bostanlı, Alaybey ve Yalı oldu. Dijital uygulama sayesinde komşular arasındaki sosyal iletişim güçlenirken; onlarca yardım ve tavsiye talebi ile hizmet ilanı karşılık buldu.

6 AYDA NELER PAYLAŞILDI?

Hoplr kullanıma açıldığı günden bu yana en çok tamirci, temizlikçi, köpek bakıcısı, kayıp eşya, özel ders öğretmeni gibi arayışlar, eşya bağışı veya satışı ile çeşitli yardım istekleri ve teklifleri için kullanıldı. Yapılan paylaşımlar, komşular tarafından verilen yanıtlarla kısa süreler içinde çözüme kavuşturuldu. Ayrıca hayırsever vatandaşlar kolayca organize olarak depremzedeler için yardımlar topladı, deprem mağduru bir öğrenciye özel ders verecek gönüllü öğretmen bulundu. Elektrik kesintisi gibi çevresel konularda bilgi paylaşımları yapıldı.

VATANDAŞ İSTEDİ, BELEDİYE YAPTI

Karşıyaka Belediyesi de uygulamanın en aktif kullanıcılarından biri oldu. Böylece halkın kuruma erişimi kolaylaştı, yeni ve etkili bir iletişim kanalı yaratıldı. İletilen talepler hızla çözülürken, İmbatlı Mahallesi’nde vatandaşların gösterdiği yerde yapılan yeni park bunun en güzel örneklerinden biri oldu. Yine talep üzerine düzenlenen tavla turnuvasında yeni dostluklar kuruldu, komşular birbirini tanıma imkanı buldu. Geleneksel hale getirilen 2 El Pazarı’nın başvuruları da Hoplr üzerinden alınmaya ve sonuçlar yine aynı yöntemle duyurulmaya başlandı. Herkese açık olan paylaşımlarla işleyiş tamamen şeffaf hale getirildi. Ayrıca Belediye tarafından yayınlanan duyurular ile kent halkının etkinliklerden haberdar olması sağlandı. 

TOPLUMSAL İLETİŞİM GÜÇLENİYOR

Komşuluk uygulamasının sadece birkaç ay içinde oldukça başarılı sonuçlar verdiğini vurgulayan Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay “Toplumsal yaşamın giderek dijitalleştiği günümüzde bu yenilikçi uygulama ile komşuluk ilişkilerini canlandırırken, Karşıyaka Belediyesi ile kentliler arasında etkin bir köprü daha oluşturduk. 4 mahalle ile başlayan pilot uygulamanın ardından 6 ay önce ilçemizin tüm mahallelerinde kullanıma açılan uygulama şimdiden hem toplumsal iletişime katkı sağladı hem de dayanışma ruhumuzu güçlendirdi. Birliğimizi daha da büyütmek için tüm Karşıyakalıları Hoplr’a katılmaya; paylaşmaya, sosyalleşmeye ve yardımlaşmaya çağırıyoruz” dedi. Her geçen gün büyümeye devam eden komşuluk uygulaması, hem Android hem de iOS işletim sistemli cep telefonlarına yüklenebiliyor, www.hoplr.com adresinden de üye olunabiliyor. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx