Kadınlar Mecidiyeköy’de toplandı: ‘Talimat gelmeden müdahale etmeyin’

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde kadınlar Türkiye’nin birçok ilinde taleplerini dile getirecek. Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi tamamen abluka altına alındı. 25 Kasım Kadın Platformu ise, “Mecidiyeköy’de toplanıyoruz” çağrısı yaptı. Çağrının ardından kadınlar Mecidiyeköy Meydanı’nda toplanmaya başladı.

Kadınlar tarafından 2006’dan beri İstiklal Caddesi’nde yasaklamalara karşı yapılan yürüyüş bu yıl ilk defa Mecidiyeköy’de düzenliyor. Emniyet, Mecidiyeköy’deki Büyükdere Caddesini çevreleyen bir güvenlik çemberi kurdu. Kadınlar trafiğe kapatılan geniş caddeyi etkinlik alanı olarak kullanacak. Ayrıca cadde etrafında çok sayıda gözaltı ve TOMA araçları bekletiliyor. Bazı noktalarda ise çevik kuvvet ekipleri yerleştirildi.

Bugün saat 16.00’da yapılacak eyleme ilişkin çağrıların ardından çok sayıda kadın Mecidiyeköy Meydanı’nda bir araya geldi.

POLİS TELSİZİNDEN ‘MÜDAHALE ETMEYİN’ ANONSU

Ortaklar Caddesi üzerinde bir araya gelen kadınlar, Büyükdere Caddesi’ne doğru hareket etti. Yürüyüş sırasında kadınları çevreleyen polis telsizlerinde “Müdahale etmeyin, müdahale etmeyin, hiçbir şekilde müdahale etmeyin, talimat gelmeden müdahale etmeyin” anonsu sürekli tekrarlandı. Kadınları çevreleyen emniyet daha sonra geri çekildi. Kadınlar daha sonra, ‘Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz’ sloganıyla Mecidiyeköy Meydanı’nda toplanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx