İBB’nin İçişleri Bakanlığı tarafından el konulan dosyalarında Binali Yıldırım detayı: Yemek ve koruma giderlerini belediye iştirakleri karşılamış

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) İçişleri Bakanlığı tarafından el konulan dosyaların detayları ortaya çıktı. Belgelere göre, AKP’nin 2019 yerel seçimlerinde İBB başkan adayı Binali Yıldırım’ın düzenlediği yemek ve korumalarının giderleri, belediyenin iştirak şirketleri tarafından karşılanmış.

Halktv.com.tr’nin ulaştığı belgelere göre, İBB’nin iştirak şirketlerinden olan İSFALT A.Ş, ve İSKİ, 24 Mart 2019’da, 5 bin 500 kişiye 550 bin TL’lik yemek verdiği ortaya çıktı. Ertesi gün İSTGÜVEN A.Ş, 3 bin 825 kişiye 383 bin TL’lik, 26 Mart’ta İSKİ ve İGDAŞ 3 bin 250 kişiye yemek verdi ve bu yemeğe 354 bin TL ödendi. İSKİ’nin öğle yemeğinde açıklama olarak da ‘Vefa Yemeği’ olduğu belirtildi.

27 Mart’ta İSPER ve BELBİM 2 bin 850 kişiye, 285 bin TL’lik yemek verdi.

 28 Mart’ta Boğaziçi Yönetim, 4 bin kişiye 400 bin TL’lik ve 29 Mart’ta İSTGÜVEN 5 bin kişiye 500 bin TL’lik yemek verdi.

Seçimden bir gün önce ise İSPER, 11 bin 250 kişiye 1 milyar 250 bin TL’ye, il ve ilçe teşkilatlarına sandviç aldı. Toplam bir haftada 3 milyon 587 bin TL’lik harcama yapıldı.

Yine 2019 yılında İBB’ye ait Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi, Galata Kulesi, Hıdiv Kasrı, Miniatürk, Çadır Köşk, Malta Köşkü, Beyaz Köşk, Küçük Çamlıca, Gülhane, Paşa Limanı, Sarı Köşk gibi mekanların usulsüz kullandığı belirlendi.

Öte yandan etkinlerdeki açıklama kısmında “seçim sabahı ilçe teşkilatlarına verilen sandviçler catering, vefa buluşma yemeği, miting, Kartal A.İ.L., Beyaz Gezi VİP, fuar yemeği, Ak Parti Grup, Binali Bey, Binali Beyin korumaları ve Beşiktaş İlçe Teşkilatı” gibi açıklamalar yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir