DEDAŞ, grevi bölme peşinde: Sendikadan istifa eden işçiler işe geri alınıyor

Dicle Elektrik Dağıtım Şirketi’nde (DEDAŞ) maaşlarının ve çalışıma koşullarının düzeltilmesi için 21 Temmuz’dan bu yana devam ederken işçiler bugün de DEDAŞ Diyarbakır İl Müdürlüğü önünde toplandı. İşçiler, “İşçiyiz, haklıyız, hakkımızı isteriz”, “DEDAŞ işçisi hak kavgasında” sloganları attı.

‘BİZİ KENDİ İÇİMİZDE PARÇALAMAK İSTİYORLAR’

Artı Gerçek’ten Rojhat Abi’nin haberine göre, işçilerin eylemleri sürerken DEDAŞ’tan da yeni bir hamle geldi. İşten çıkarılan işçilerden Cihan Güngör, bazı işçilerin, işçilerin örgütlenmeye başladığı DİSK Enerji Sen’den istifa ettirilerek işe geri alındığını söyledi.

Güngör, “Geri alınan işçi arkadaşlarımız var. Grevde olan bütün arkadaşlarımızı gün bazında ayırıp ilk günden itibaren gruplar halinde işe geri alacaklarını söylediler. Bizi kendi içimizde parçalamak istiyorlar. İşe geri alınan işçilere de sendika üyeliğini sonlandırma şartı koşulmuş. Sendika üyesi isen işe geri alınmıyorsun. Sayımızın biraz düşmesi de bundandır. Geri işe alınanlar var. Bu haksızlıklara karşı eylemlerimiz sürecek” diye konuştu.

İŞÇİLERİ BİR ALT FİRMADAN DİĞERİNE GEÇİRMİŞLERDİ

DİSK Enerji Sen Örgütlenme Uzmanı Cihan Çiçek, geçtiğimiz günlerde de DEDAŞ’ın sendikanın yetki almasını engellemek için işçileri işçileri Yonca adlı alt firmadan Dicle Kök adlı alt firmaya geçirdiğini açıklamıştı.

YEŞİL SOL PARTİ’DEN DESTEK ZİYARETİ

Yeşil Sol Parti Diyarbakır Milletvekili Serhat Eren ve Yeşil Sol Parti Diyarbakır Eş Sözcüsü Abbas Şahin de grevdeki işçileri ziyaret etti. Milletvekili Eren, “Binlerce DEDAŞ emekçisi sosyal ve sendikal haklarının tanınması için 6 ilde iş bırakma eylemi yaptılar. 200 emekçi arkadaşımız işten atıldı. Bugün DEDAŞ tarafından işçilere uygulanan bu zulüm devam ettirilmek isteniyor. İşçiler emeklerinin karşılığını alamıyorlar. Kentin bütün sivil toplum örgütlerine çağrımız emekçilerin yanında yer almalarıdır. Bizler Yeşil Sol Parti olarak emekçilerin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx