Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: TRT’de Kavala ile ilgili dizi yayınlanmamıştır

ANKARA – DEM Parti Milletvekili Cengiz Çandar’ın TRT’nin dijital platformu ‘Tabii’de yayınlanan ve Osman Kavala’yı konu alan ‘Metamorfoz’ dizisiyle ilgili RTÜK başvurusuna ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesine yanıt geldi.

RTÜK: METAMORFOZ’DA İHLAL YOK

Çandar, RTÜK’e yaptığı başvuruda; dizideki başrol karakterin, Osman Kavala’nın dış görünüşüne kasıtlı olarak benzer hale getirildiğini belirtmiş ve dizi aracılığıyla ‘hakaret’, ‘iftira’, ‘özel hayatın gizliliği’ gibi suçların oluştuğunu ifade etmişti. Kamu kaynaklarını kullanan TRT’nin böylesi bir suça zemin olacak bir yapım, yayın işinde bulunmasının kabul edilemez olduğunu belirten Çandar, TRT hakkında yaptırım uygulanmasını talep etmişti. RTÜK Üst Kurul Başkan Yardımcılığı, başvurunun RTÜK tarafından incelendiğini ve Üst Kurul gündemine sunulacak bir ihlalin bulunmadığını bildirdi.

‘İTİBAR SUİKASTİ, SKANDAL’

Dizideki ihlalleri Meclis gündemine de taşıyan Çandar, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle hazırladığı soru önergesinde, “Yurttaşların cebinden çıkan vergilerle faaliyet gösteren TRT’nin, siyaseten yaratılmaya çalışılan bir algı operasyonuna alet edilmesi; Osman Kavala’yı ‘casuslukla’ itham eden ve itibar suikastı niteliği taşıyan bir yayında bulunması skandaldır” ifadelerini kullandı.

‘DİZİNİN SENARYOSUNUN CUMHURBAŞKANI’NIN AÇIKLAMALARIYLA ÖRTÜŞMESİ TESADÜF MÜ?’

Önerge ile dizinin hazırlanması talimatını kimin verdiğini öğrenmek isteyen Çandar, Cevdet Yılmaz’a şu soruları da yöneltti:

– TRT, kamu kaynaklarını “Goebbelsvari” faaliyetlere harcama hakkını nereden bulmaktadır?
– Komplo teorileriyle, bir kişi üzerinde suçlu algısı oluşturmak ve itibar suikastı gerçekleştirmek; Anayasa ve hukuk devleti ilkelerine aykırı değil midir?
– Bahsi geçen dizinin senaryosunun, Cumhurbaşkanı’nın, Osman Kavala hakkında yaptığı açıklamalarla bu denli örtüşüyor olması tesadüf olabilir mi?

METAMORFOZ KAVALA İLE İLGİLİ DEĞİL

Önergeye Cumhurbaşkanlığından gelen cevapta “Soru önergesinde bahsi geçen kişiye ilişkin TRT’nin kanal ve platformlarında herhangi bir dizi yayımlanmamıştır” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir