Yeni toplumsal yardım paketi geliyor

Güçten eğitime birçok alanda hala devam eden toplumsal yardım kaleminin hem kapsamı genişletilecek hem de yardım ölçüsü artırılacak. Yeni toplumsal yardım kalemleri de uygulamaya girecek. Bu kapsamda birinci olarak eğitim hayatı devam eden çocuklar için ailelere nakit yardım yapılması planlanıyor.

NTV’den Ahmet Ergen’in haberine nazaran, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, dün bir ortaya geldi. İki bakan, toplumsal yardımlarla ilgili mevcut durumu gözden geçirip yeni periyotta uygulanacak toplumsal yardım siyasetini kıymetlendirdi.

Şu ana kadar 200 milyar lirayı aşan bir güç sübvansiyonu yapıldı. 5 milyona yakın ailenin 30 milyar liraya yakın icralık borcunun tasfiyesine ait plan açıklandı.

Doğalgazda konutlar için yüzde 80’i aşan sübvansiyonun devam edeceği açıklandı. Bu yıl yapılan toplumsal yardımlar, 145 milyar lirayı aşarak bütçeden yüzde 5,1 oranında hisseye ulaştı.

FATURA DAYANAĞI KAPSAMI GENİŞLEYECEK

Dün yapılan toplantıyla toplumsal takviye paketinde hem mevcut uygulamaların geliştirilmesi hem de yeni toplumsal dayanak uygulamalarının eklenmesi kararlaştırıldı. Bu kapsamda, güç dayanakları artacak. Dayanaklardan yararlanan nüfus sayısı da artacak. Dayanak ölçüsü da yükselecek.

Halen konutlarda doğal gaz faturası için en düşük 450 lira ve en yüksek 1150 lira ödeme yapılıyor. Doğal gaz faturası takviyesi, yılda iki sefer sağlanıyor. Doğal gaz dayanağı, şubat ayında birinci etapta 203 bin aile ile başladı.

Elektrik takviyesi ise 216 liraya kadar veriliyor. Elektrik takviyesinden yararlanan aile sayısı, bu yıl içinde 2,1 milyondan 4 milyona çıktı. Böylelikle hanelere güç takviyesi bin 366 liraya kadar çıkıyor.

Yapılacak yeni düzenlemeyle doğal gaz ve elektrik yardımından yararlanan aile sayısı artacak. Yardım ölçüsü da yükselecek.

ÇOCUKLU AİLELERLE İLGİLİ TAKVİYELER YENİLENECEK

Çocuklara eğitim yardımı yapılacak. Eğitim hayatı süren çocuklar için ailelere nakit yardım yapılacak. Böylelikle okula giden çocuklar için sağlanan kitap ve okul araç gereci yardımlarına nakit yardım da eklenecek.

Aile dayanak yardımı da genişletilecek, sayıları artacak. Aile takviye programı kapsamında gereksinim sahibi ailelere 12 ay boyunca 450, 550 ve 600 lira ödeniyor. 4 milyon müracaat yapıldı, 1,6 milyon aileye hak sahipliği verildi. 831 bin haneye 428 milyon lira ödeme tamamlandı.

DÜZENLEME NE VAKİT AÇIKLANACAK?

Sosyal yardım paketinin detayları ekim ayındaki kabine toplantısında açıklanacak. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Alkole bir zam daha

Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Erol Dündar yaptığı paylaşımla bir grup içkiye daha zam geldiğini açıkladı.İşte güncellenen fiyatlar:

EBRD, Türkiye için 2022 büyüme tahminini %4,5’e yükseltti

Mayıs ayında açıklanan bir önceki tahmin bu yıl ülke için yüzde 2’lik bir büyüme öngörmekteydi. Banka’nın faaliyet gösterdiği bölgeler için …

İçinde neler var? Torba son şeklini alıyor?

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) açılacağı 1 Ekim tarihinde en önemli mesaisini seçim öncesi hazırlanacak son büyük torba teklife …

Bakanlıktan toplumsal konut projesi için ’10 yanlış, 10 doğru’ açıklaması

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca, toplumsal konut projesinde bilgi kirliliğine yol açan 10 yanlış bilgiye 10 gerçek yanıtla …

Tüketici hakem heyetlerine müracaatlarına 30 bin lira kuralı geldi

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan “Tüketici Hakem Heyetleri Yönetmeliği” Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna nazaran, tüketici hakem …

Kripto Para Milyarderi: Çöküşte Altın ve Bu Coin Kazandıracak!

Enflasyonun hızlı büyümesinin ardından yatırımcılar, hangi varlığın en iyi enflasyondan korunma aracı olduğunu düşünmekte. Birçok yatırımcı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.