Yasal para birimi olmuştu: Bitcoin’i benimseyemediler

Orta Amerika ülkesi El Salvador’un kripto para birimi Bitcoin’i ödeme aracı olarak kabul etmesinin üstünden bir ay geçti. Bazı Salvadorlular kriptoyu hızlıca benimserken ülkede yaşayanların çoğu değişim konusunda tereddüt etmeye devam ediyor.

Ülkedeki işletmelerin yalnızca bir bölümü Bitcoin’i ödeme aracı olarak kabul etti. Ayrıca bu sürede devletin vatandaşlara sağladığı Bitcoin cüzdanı olan Chivo’da bazı teknik sorunlar yaşandı.

ÜLKENİN YARISI İNDİRDİ AMA AKFİT OLARAK KULLANAN AZ

Hükümete göre Chivo’yu yaklaşık üç milyon kişinin indirdi. Bu rakam El Salvador nüfusunun yaklaşık yüzde 46’sına denk geliyor. Buna karşılık ülkede banka hesabı olanların oranı yüzde 30 civarında. Bazı işlemlerle ilgili usulsüzlükler ve kimlik çalma denemeleri olduğu da bildirildi.

Ancak çok az kişinin uygulamayı günlük hayatta kullandığını görülüyor. El Salvador Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Vakfı’na göre, tüketicilerin sadece yüzde 12’si Bitcoin kullandı. Vatandaşların Chivo indirmesinin ardındaki en büyük sebep ise verilen 30 dolarlık teşvik.

Ayrıca ülkenin Bitcoin’e geçtiği tarih olan 7 Eylül’den bu yana ülke çapında Devlet Başkanı Nayib Bukele’ye ve Bitcoin uygulamasına karşı geniş çaplı protestolar da meydana geldi.

El Salvador’da Bitcoin kullanımına karşı yoğun protestolar da meydana geldi.

OYNAKLIK ENDİŞELERİ VATANDAŞLARI KORKUTUYOR

Reuters’ın aktardığına göre finansal analist Luis Membreno, bunu para biriminin öngörülemezliğine ilişkin korkulara bağlıyor.

Membreno, “El Salvador’un Bitcoin’i ulusal para birimi olarak kabul ettiği gün, Bitcoin keskin bir şekilde düştü ve 40 bin dolara geriledi. Şimdi Bitcoin yükseliyor ancak Salvador halkı bu paraya olan güvenini kaybetti çünkü konuşulan oynaklık endişeleri gerçek oldu. Bitcoin o zaman yükselseydi, nüfus bunun bir avantajı olduğunu düşünürdü ve daha kolay kabul edilirdi” dedi.

TRANSFER ÜCRETLERİNDEN KÂR

El Salvador’da hane halkının beşte biri yurt dışından gelen havalelere bağımlı. Bu transferlerden alınan yüksek komisyon ücretleri ülke ekonomisi için ciddi bir kayba neden oluyor. Bitcoin’in ödeme aracı olarak kabul edilmesinin bunun önüne geçeceği düşünülüyordu.

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele ise Chivo uygulaması aracılığıyla günlük yaklaşık 2 milyon dolar gönderildiğini iddia ediyor.

Son olarak Bukele Twitter üzerinden yaptığı açıklamadan Bitcoin’den elde edilen kârla bir evcil hayvan hastanesi kuracaklarını duyurdu ve projenin videosunu paylaştı.

Bukele Twitter’dan duyurdu

Geçtiğimiz hafta Bitcoin son 6 ayın en yüksek seviyelerini görerek 55 bin 500 seviyelerine ulaşmıştı. El Salvador’un 40 bin seviyelerinden yaptığı alımlar sayesinde kâr elde ettiği düşünülüyor. Ülkenin elinde şuan 700 Bitcoin (güncel değerle yaklaşık 38,5 milyon dolar) bulunuyor.

Related Posts

Yabancılar kiralarını ödemeden kaçınca kiralar düşmeye başladı

Turizm kenti Antalya’da Rusya-Ukrayna savaşı sonrası yabancılara fahiş fiyatlara verilen kiralık evlerde, ödeme sorunu baş gösterdi. Fazla …

ÜFE yüzde 144.6 ile tarihin en yüksek dördüncü düzeyinde

Tüketici Fiyat Enflasyonu’nda arka arda yaşanan rekorların gibisi Üretici Fiyat Endeksi’nde de yaşanıyor. ÜFE temmuz ayında yüzde 144.6’ya …

TESK Lideri Palandöken’den market ve AVM önerisi: Dünya bunu yapıyor

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Lideri Bendevi Palandöken, zincir marketlere ve AVM’lere karşı olmadıklarını belirtip …

TÜİK, temmuz ayı üretici fiyat endeksini açıkladı

Türkiye İstatisitik Kurumu (TÜİK) üretici fiyat endeksini (Yİ-ÜFE) açıkladı. Yİ-ÜFE, 2022 yılı Temmuz ayında bir evvelki aya nazaran yüzde 5,17 …

Genel Müdür Zoteeva: Akkuyu NGS’nin ilk ünitesini 2023 yılında tamamlayacağız

Akkuyu Nükleer A.Ş Genel Müdürü Zoteeva, Akkuyu NGS Projesi’nde görev alan Türk şirketlerine ve Türk çalışanlarına yönelik bir video mesaj …

Lider Kavcıoğlu Merkez Bankası’nın İstanbul’a taşınacağı tarihi açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Lideri Şahap Kavcıoğlu, yılın üçüncü enflasyon raporunun tanıtımı emeliyle Merkez Bankası Yönetim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.