Ünlü Yönetici: Akıllı Para Kaçıyor! Bu Altcoin Çakılabilir

Uzmanlar uzun vadede altcoin piyasası hakkında iyimser olsa da, ünlü bir yönetici yıkılan dev projelerle beklenmedik bir düşüş tahmini yapıyor.

Eski Arcane analisti, bu 3 nedenle altcoin piyasasının tehlikede olduğunu bildirdi

Son zamanlarda tekrar 2.000 dolar fiyat seviyesine yaklaşan Ethereum (ETH) konusunda çoğu uzman iyimser. Ancak, Ex-Arcane araştırma ekibi, lider altcoin projesini doğrudan etkileyecek “çöküşüm” üç yönünü paylaştılar.

Kripto analitik firması K33’ün (eski adıyla Arcane Research) başkan yardımcısı ve araştırma başkanı Anders Helseth, bir teknoloji olarak Ethereum (ETH) ve bir altcoin olarak ETH için beklenmedik bir düşüş tahmini yapıyor…

https://twitter.com/andershelseth/status/1636388586227666945

Ethereum (ETH) için cross chain ve köprülerin riskleri nelerdir?

Anders Helseth’in 16 Mart tarihli tweet’lerine göre, Ethereum’un (ETH) akıllı sözleşme segmentindeki hakimiyeti elindeki son koz olabilir. Likiditeyi Ethereum’dan çıkarmayla ilgili sorunlar nedeniyle, kullanıcılar genellikle diğer ağlara geçmekten vazgeçiyor. Ethereum, 2021 boğasında bir noktada akıllı sözleşme işlemleri için uçuk gas ücretlerine sahipti. Helseth’e göre bu fahiş fiyatlar, büyük bir kullanıcı kitlesini ETH ağında kalmaya zorluyor.

Diğer noktada, çoğu Ethereum kullanıcısına göre, modern köprü ekosisteminin kullanımı çok pahalı, “güvensiz” ve kullanımı çok zor. İnsanlar başka seçenekleri olmadığı için Ethereum (ETH) kullanmaya devam ediyorlar. Likiditeyi köprüler aracılığıyla taşımak hala çok riskli ve pahalı.

Sonuç olarak, Ethereum yukarıda belirtilen dezavantajları ve ortaya çıkan yeni rakipleri nedenleriyle uzun vadede düşüş eğilimi gösteriyor. Web3 segmenti gerçekten Ethereum’dan bağımsız hale geldiğinde (cross-chain değer aktarımı daha kolay ve ekonomik hale geliyor), para diğer Blockchain’lere yönelecek.

Katman-2 çözümleri, Ethereum gibi L1’leri yok edebilir

Böyle bir tahmin yanlış olsa bile, Ethereum (ETH), ETH’yi depolama ihtiyacı (“kilitlemeler”) ile ilişkili modern kullanım durumlarının ilgisizliği nedeniyle hedef kitlesini kaybedebilir. Son olarak, L2’lerin evrimi, Ethereum’u piyasa lideri konumundan düşürmekle tehdit ediyor. Helseth’e göre böyle bir durumda, Blockchain alanındaki birçok soruna da köklü çözümler getirebilir:

Ölçekleme çözümleri, Blockchain alanını neredeyse sonsuz hale getirir. Ölçeklendirme çözümleri, işlemler için ödeme yapma zorunluluğunu azaltır. Dolayısıyla, her şey Ethereum’da ölçeklense bile, işlem ücretleri o kadar ucuz olur ki Ether çok az değer alır.

Şu anda Ethereum’un önündeki en büyük engellerden biri olan köprü güvenliği, henüz tam olarak güven altında alınamadı. 2022-2023’te hack’lerde çalınan fonların çoğu, köprü tasarım kusurları nedeniyle kaybedildi. Kriptokoin.com olarak geçen yıldan bu yana Ethereum köprülerini hedef olan sayısız hack girişimini aktardık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir