Ünlü Ekonomist ve İş Adamı Şaşırttı: Bitcoin Kışı Bitti!

Ünlü ekonomist Mohamed A. El-Erian, yakın tarihli bir röportajda Bitcoin ve genel olarak kripto para birimleri hakkında konuştu.

Mohamed A. El-Erian, Bitcoin ve kriptoların hasarı emdiğini ettiğini söylüyor

Tanınmış ekonomist ve finans uzmanı Mohamed A. El-Erian, Bitcoin’in son zamanlardaki yükselişini “kripto kışının sonu” olarak yorumladı. Uzmana göre Bitcoin’in tekrar 24.000 dolara temas etmesi bu tezi doğruluyor. El-Erian, yatırımcıların önemli bir bölümünün, birçoğunun “kripto kışı” olarak adlandırdığı mevcut zamanın nihayet sona erdiğini, hasarın kontrol altına alındığını ve “ileriye devam etmek için daha iyi bir temelimiz olduğunu” düşündüğünü söylüyor. MicroStrategy CEO’su Michael Saylor’da röportajı Twitter’dan paylaştı.

Saylor, yukarıdaki tweet’te Mohamed A. El-Erian’in şu ifadelerini vurguluyor:

Pek çok insan kripto kışının artık geride kaldığını düşünüyor; hasar absorbe edildi, aşırılıklardan arındı ve şimdi ilerlemek için daha iyi bir temele sahibiz.

El-Erian’in açıklamaları oldukça olumlu olsa da, topluluk büyük şirketlerin Bitcoin satışlarından endişeli. Çarşamba günü çeyrek raporunu açıklayan Tesla’nın yüklü miktarda BTC satmak zorunda kaldığını gördük.

Tesla, 940 milyon dolar değerinde BTC sattı

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Çarşamba günü açıklana rapor Tesla’nın elindeki Bitcoin’lerin %75’ini sattığını gösterdi.

Elon Musk, bu satışların COVID-19 döneminde Şanghay fabrikasını duraklatmasının ardından Tesla’nın nakit ihtiyacına dayandırıyor. Bu haber, Bitcoin fiyatının neredeyse %3 düşmesine ve 23.000 doları kaybetmesine neden oldu. 2021’in başında 1,5 milyar dolar değerinde Bitcoin satın alan Tesla, bu rezervin çoğunu sattı. Bu arada, geçen yıl, Bitcoin madenciliğinin çevre üzerindeki etkisiyle ilgili sorunlar nedeniyle BTC ödemelerini askıya almıştı.

Ancak Elon Musk daha sonra şirketin gelecekte daha fazla Bitcoin almaya istekli olduğunu paylaştı. Ayrıca bu işlemin BTC hakkında kötü bir görüşe sahip olarak yorumlanmasını istemiyor. Sonuç olarak olumsuz temel gelişmelerin eşliğinde Bitcoin bir kez daha 22.600 doların altında işlem görüyor.

Bitcoin bu seviyede tutunamazsa daha fazla kayıp riskiyle karşı karşıya

Çoğu analist bir süredir yükseliş momentumunun devam etmesi için 22.800 doların üzerinde kalmanın önemini vurguluyor. Ancak BTC fiyatı 200 haftalık hareketli ortalamasının altına düşüyor.

TradingView’den elde edilen veriler, Bitcoin’in son birkaç gün içinde 23.000 dolarlık destek etrafında dalgalandığını gösterdi. Şu anda 200 haftalık hareketli ortalamanın (MA) biraz altında işlem görüyor. Bu seviye, Bitcoin’in geçmişteki ayı piyasası diplerinin olduğu yerdir. Popüler Twitter analistlerinden Van de Poppe, 23.500 kırılırsa sıradaki desteğin 21.500 dolar olacağını söylüyor.

Related Posts

New York Fed imalat endeksi sert düştü

New York ABD Merkez Bankası’nın (Fed) ağustos ayına ait imalat endeksi raporu yayınlandı. ABD enflasyonundaki yükseklik ve ABD, Fed’in faiz …

Yozgat Havalimanı, 2023 yılının Haziran ayında hizmete açılacak

Yozgat ve çevre illerin hava ulaşımı ihtiyacını karşılamak üzere 3 Haziran 2018´de temeli atılan Yozgat Havalimanında inşaat çalışmaları hızla …

Emlak yatırımcısı rotayı konuttan ofise çevirdi

Son dört yıldan bu yana ofise pazarında yeni üretim neredeyse durma noktasındaydı. Pandeminin etkisinin azalması ile ofise talebin artması …

ASO’dan lisanssız elektrik üretimi taslağı çağrısı

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından tartışmaya açılan “Elektrik Piyasasında …

Yabancılar kiralarını ödemeden kaçınca kiralar düşmeye başladı

Turizm kenti Antalya’da Rusya-Ukrayna savaşı sonrası yabancılara fahiş fiyatlara verilen kiralık evlerde, ödeme sorunu baş gösterdi. Fazla …

ÜFE yüzde 144.6 ile tarihin en yüksek dördüncü düzeyinde

Tüketici Fiyat Enflasyonu’nda arka arda yaşanan rekorların gibisi Üretici Fiyat Endeksi’nde de yaşanıyor. ÜFE temmuz ayında yüzde 144.6’ya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.