Türkiye’de her 3 şahıstan 1’i hipertansiyon hastası

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ali Deniz, 17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü sebebiyle, hipertansiyon hastalığının nasıl teşhis edilebileceğini ve yapılması gerekenleri anlattı. Hipertansiyonun, kalpten bedene taşınan kanın atardamar duvarlarına uyguladığı kuvvetin, kalp hastalığı üzere sıhhat sıkıntılarına neden olabilecek kadar yüksek olduğu yaygın bir tıbbi durum olduğunu belirten Prof. Deniz, dünyada her 4 şahıstan, Türkiye’de ise her 3 bireyden 1’inin hipertansiyon hastası olduğunu söz etti.

“KALP KRİZİ, İNME, GÖRME ÜZERE PEK ÇOK HASTALIĞA YOL AÇABİLİR”

Prof. Dr. Deniz, hipertansiyonun birebir vakitte yüksek tansiyon ismiyle bilindiğini anımsatarak “Tabip ölçümlerinde 140’a 90 mm bizim hudut ölçümümüzdür. Fakat meskendeki ölçümlerde ise bu hudut daha düşüktür. Kan basıncının yükselmesi kalp ve damar hastalıkları için önemli bir risk oluşturmaktadır. Kalp yetmezliği, inme ve kalp krizi üzere risklere yol açmaktadır. Bu nedenle erken fark edilip tedavi edilmesi gerekir” diye konuştu.

Prof. Dr. Deniz, hipertansiyonun neden olabileceği hastalıklarından bahsederek, “Kalp krizi, inme, kalp yetmezliği, hafıza sıkıntıları, çeşitli böbrek hastalıkları, damar hastalıkları, görme kaybına kadar varabilen görme sıkıntıları, bayanlarda da erkeklerde de cinsel işlev bozuklukları ile ani vefatla sonuçlanabilecek aort anevrizmaları üzere hastalıklar ortaya çıkabilir” dedi.

“SIK GÖRÜLÜYOR ANCAK FARKINDA VARILMIYOR”

Hipertansiyonun 35 yaşından itibaren görülebileceğini aktaran Prof. Dr. Ali Deniz, “Çocuklarda da altta yatan hastalıklara bağlı olarak görülebilir ancak çoklukla erişkin yaş hastalığıdır. Türkiye için her 3 bireyden 1’inin hipertansiyonu var diyebiliriz. Epeyce sık görülen lakin farkına varılmayan bir hastalık. Aile faktörü burada en değerlisi. Ebeveynlerinden birinde hipertansiyon olan bireylerde hipertansiyon görülebiliyor. Bunun da kıymetli bir tesiri var” sözlerini kullandı.

“HEKİME MÜRACAATTAN İLAÇLAR KESİLMEMELİ”

Hipertansiyon teşhisi konulan pek çok hastanın, bu nedenle bir şikayet yaşamadığını söylediğine değinen Prof. Dr. Deniz, “Hissedilmese bile kan basıncı yüksekliği sıhhat sorunlarına yol açabilir. Şikayetin olmaması yüksek kan basıncının olmadığını yahut ziyanı olmadığını göstermiyor. Kan basıncı yüksek olduğunda, nefes darlığı, enseden başa gerçek yayılan bir baş ağrısı, baş dönmesi, görme meseleleri, burun kanaması üzere şikayetler olabilir, ancak hiç belirti vermeden tıpkı yükseklik de görülebilir. Bu nedenle doktorun önerdiği tedavi sistemli uygulanmalı ve tabibe müracaattan ilaçlar kesilmemeli” dedi.

“HER GÜN YARIM SAAT YÜRÜYÜN”

Tedavi formüllerinden de bahseden Prof. Dr. Deniz, yüksek tansiyonu olan şahısların, kilosuna dikkat ederek ve kâfi ölçüde hareket ederek sağlıklı bir hayat sürebildiğine dikkat çekti. Yapılan araştırmaların fazla kilo ile yüksek tansiyon bağlantısını ortaya koyduğuna işaret eden Deniz, “Bu nedenle bu bireylerin kesinlikle kilo vermesi, beslenme uzmanı ve doktor denetiminde diyet ve spor yapması kıymet taşıyor. Her gün 15-20 dakikalık hafif tempolu bir koşu yahut yarım saatlik süratli tempoda yürüyüş metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı oluyor” diye konuştu.

“TUZDAN VAZGEÇİN”

Prof. Dr. Deniz, yüksek tansiyonu olan şahısların beslenme listesinden tuz ve tuzlu besinleri çıkarmasının kıymetine değinerek, “Tüketilen besinlerin içeriğindeki tuzun fazlası ziyanlı oluyor. Bunun yanı sıra sigara ve çok alkol tüketiminden uzak durmak, mümkün olduğunca gerilimden kaçınarak sakin bir hayat sürmek öneriliyor” halinde konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.