Turizm gelirleri üçüncü çeyrekte arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) temmuz-eylül dönemini kapsayan yılın üçüncü çeyreğine ilişkin turizm istatistiklerini açıkladı.

Buna göre, turizm gelirleri 2021 Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarından oluşan üçüncü çeyrekte geçen yıl aynı döneme göre yüzde 182 artarak 11 milyar 395 milyon 117 bin dolara çıktı.

TÜİK verilerine göre, turizm gelirinin (cep telefonu dolaşım ve marina hizmet harcamaları hariç) yüzde 78’i yabancı ziyaretçilerden, yüzde 22’si ise yurt dışında ikamet eden vatandaş ziyaretçilerden elde edildi.

Pandemi öncesi dönem olan 2019’un üçüncü çeyreğinde kaydedilen turizm geliri, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 22 artarak 14 milyar 31 milyon 122 bin dolar olmuştu.

ORTALAMA HARCAMA KİŞİ BAŞI 13 DOLAR ARTTI

Bu çeyrekte yapılan harcamaların 9 milyar dolarını kişisel harcamalar, 2.3 milyar dolarını ise paket tur harcamaları oluşturdu.

Söz konusu dönemde geceleme yapan yabancıların ortalama gecelik harcaması 78 dolar, yurt dışında ikamet eden vatandaşların ortalama gecelik harcaması ise 61 dolar oldu.

Buna göre gecelik ortalama harcama 74 dolar olarak gerçekleşti. Bir önceki yılın üçüncü çeyreğinde bu harcama 61 dolar idi. 

873 BİN VATANDAŞ YURT DIŞINI ZİYARET ETTİ

Türkiye’den çıkış yapan ziyaretçi sayısı 2021 III. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 143,4 artarak 13 milyon 640 bin 672 kişi oldu.

Bunların yüzde 84’ünü 11 milyon 457 bin 951 kişi ile yabancılar, yüzde 16’sını ise 2 milyon 182 bin 721 kişi ile yurt dışında ikamet eden vatandaşlar oluşturdu.

Bu çeyrekte yurt dışını ziyaret eden vatandaş sayısı bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 329,6 artarak 873 bin 27 kişi oldu. Bunların kişi başı ortalama harcaması 669 dolar olarak gerçekleşti.

Related Posts

New York Fed imalat endeksi sert düştü

New York ABD Merkez Bankası’nın (Fed) ağustos ayına ait imalat endeksi raporu yayınlandı. ABD enflasyonundaki yükseklik ve ABD, Fed’in faiz …

Yozgat Havalimanı, 2023 yılının Haziran ayında hizmete açılacak

Yozgat ve çevre illerin hava ulaşımı ihtiyacını karşılamak üzere 3 Haziran 2018´de temeli atılan Yozgat Havalimanında inşaat çalışmaları hızla …

Emlak yatırımcısı rotayı konuttan ofise çevirdi

Son dört yıldan bu yana ofise pazarında yeni üretim neredeyse durma noktasındaydı. Pandeminin etkisinin azalması ile ofise talebin artması …

ASO’dan lisanssız elektrik üretimi taslağı çağrısı

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından tartışmaya açılan “Elektrik Piyasasında …

Yabancılar kiralarını ödemeden kaçınca kiralar düşmeye başladı

Turizm kenti Antalya’da Rusya-Ukrayna savaşı sonrası yabancılara fahiş fiyatlara verilen kiralık evlerde, ödeme sorunu baş gösterdi. Fazla …

ÜFE yüzde 144.6 ile tarihin en yüksek dördüncü düzeyinde

Tüketici Fiyat Enflasyonu’nda arka arda yaşanan rekorların gibisi Üretici Fiyat Endeksi’nde de yaşanıyor. ÜFE temmuz ayında yüzde 144.6’ya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.