Suudilerden Türkiye’nin ardından bir ülkeye daha ithalat yasağı

1 Ekim 2020 tarihinden bu yana Türkiye’ye karşı fiili ithalat yasağı uygulayan Suudi Arabistan, Arap ülkesi Lübnan’a da ithalat yasağı kararı aldı.

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA’da dün yer alan açıklamada, Suudi Arabistan’ın istişare için Lübnan’daki Büyükelçisi Velid bin Abdullah el-Buhari’yi Riyad’a çağırdığı, Lübnan’ın Riyad Büyükelçisi Fevzi Kabbara’nın da 48 saat içinde ülkesine dönmesi yönünde bilgilendirildiği kaydedilmişti.

Suudi Arabistan’ın Körfez’deki müttefikleri Bahreyn ve Kuveyt de Lübnan Büyükelçisi’ne ülkeyi terk etmesi için 48 saat süre verdi. Birleşik Arap Emirlikleri de Beyrut’taki büyükelçisini istişare için ülkeye çağırdı.

LÜBNAN’IN İHRACATINDA DÖRDÜNCÜ SIRADAYDI

Uzun süredir ekonomik ve siyasi buhran yaşayan Lübnan’da durumun bu kararla birlikte daha da kötüye gitmesi bekleniyor.

Suudi Arabistan nisan ayında Lübnan’dan meyve ve sebze ithalatını uyuşturucu kaçakçılığını gerekçe göstererek yasaklamıştı.

Suudi Arabistan 2019 yılında Lübnan’ın ihracatında 282 milyon dolarla ikinci sırada yer almıştı. 2020’de bu rakam 200 milyon dolara gerilemişti.

Suudi Arabistan’da çok sayıda Lübnanlı işçi çalışıyor ve bu işçilerin Lübnan’a gönderdiği dövizler de ülkenin önemli döviz kaynakları arasında yer alıyor.

LÜBNANLI BAKANIN ESKİ AÇIKLAMASI BAHANE OLDU

Suudilerin bu adımlarında, Lübnan Enformasyon Bakanı George Kordahi’ni bakanlık görevini devralmasından önce ağustos ayında Katar televizyonu El Cezire’de katıldığı bir programda Yemen’deki savaş konusunda Suudi Arabistan yönetimini suçlayıcı ifadeler kullanması gerekçe oldu.

Kordahi “Husilerin silahlı bir örgüt olarak kendi toprağını savunduğunu düşünüp düşünmediğine” ilişkin bir soruya “Tabii ki toprağını koruyor. Şahsi görüşüm, Yemen’de bu savaşın sona ermesi gerekiyor. Savaş uçaklarıyla evler, binalar, köyler ve şehirler saldırılara maruz kalıyor” yanıtını vermişti.

Enformasyon Bakanı Kordahi’nin bu ifadeleri üzerine Başbakan Necib Mikati, bir televizyon kanalında açıklama yaparak bakanın görüşlerinin kabinenin görüşünü yansıtmadığını belirtmişti.

HEDEF HİZBULLAH

İngiliz Financial Times gazetesi, Suudilerin Lübnan hamlesinin Hizbullah’ı hedef aldığına dikkat çekti.

Suudilerin açıklamasında, Hizbullah’ın Lübnan limanlarını kontrol ettiği ve bu limanlardan Suudi Arabistan’a uyuşturucu gönderildiği de öne sürüldü.

İran destekli Hizbullah, İsrail’e karşı silahlı direnişinin yanı sıra Suriye’de Şam yönetimine ve Yemen’de Husilere desteği nedeniyle Körfez ülkelerinin tepkisini çekiyor.

Related Posts

Yabancılar kiralarını ödemeden kaçınca kiralar düşmeye başladı

Turizm kenti Antalya’da Rusya-Ukrayna savaşı sonrası yabancılara fahiş fiyatlara verilen kiralık evlerde, ödeme sorunu baş gösterdi. Fazla …

ÜFE yüzde 144.6 ile tarihin en yüksek dördüncü düzeyinde

Tüketici Fiyat Enflasyonu’nda arka arda yaşanan rekorların gibisi Üretici Fiyat Endeksi’nde de yaşanıyor. ÜFE temmuz ayında yüzde 144.6’ya …

TESK Lideri Palandöken’den market ve AVM önerisi: Dünya bunu yapıyor

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Lideri Bendevi Palandöken, zincir marketlere ve AVM’lere karşı olmadıklarını belirtip …

TÜİK, temmuz ayı üretici fiyat endeksini açıkladı

Türkiye İstatisitik Kurumu (TÜİK) üretici fiyat endeksini (Yİ-ÜFE) açıkladı. Yİ-ÜFE, 2022 yılı Temmuz ayında bir evvelki aya nazaran yüzde 5,17 …

Genel Müdür Zoteeva: Akkuyu NGS’nin ilk ünitesini 2023 yılında tamamlayacağız

Akkuyu Nükleer A.Ş Genel Müdürü Zoteeva, Akkuyu NGS Projesi’nde görev alan Türk şirketlerine ve Türk çalışanlarına yönelik bir video mesaj …

Lider Kavcıoğlu Merkez Bankası’nın İstanbul’a taşınacağı tarihi açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Lideri Şahap Kavcıoğlu, yılın üçüncü enflasyon raporunun tanıtımı emeliyle Merkez Bankası Yönetim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.