Süleyman Soylu’dan ‘hayat tarzı’ açıklaması: ‘Bugün herkes kendisini çok rahat tabir ediyor’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AKP Genel Merkezi’nde partisinin İnsan Hakları Başkanlığı tarafından düzenlenen, “81 Vilayet Kurum Ziyaretleri Kıymetlendirme Toplantısına” katıldı.

Burada kürsüye çıkan Soylu, yaptığı konuşmada, göç, güç krizi üzere sorunların memleketler arası sıkıntılar olduğunu ve devam edeceğini belirtirken “Aslında 20’nci yüzyılın çeyreğinde Batı’nın bize sunduğu dünya güzellemesinin bir sanal güzelleme olduğu ve Batı’nın büyük bir tiyatro oynadığı ortaya çıkmıştır. Şu cümleyi unutmamanızı istirham ederim, Doğu’nun altı güçlü Batı’nın üstü güçlü. Doğu’nun üstü yoksul, Batı’nın altı yoksul. Dünya yüzyıllardır tıpkı süreci yaşamaktadır. Tıpkı süreci yaşamaya devam etmektedir” dedi.

“TAYYİP ERDOĞAN BÜYÜK ONARICI”

Bu süreçte, terörle, gecelik yüzde 8 bin liralık faizlerle terbiye edilmeye çalışılan bir Türkiye tablosu olduğunu söz eden Soylu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Dışardan parmak sallanan bir Türkiye tablosu kelam konusuydu. ‘Siz yapamazsınız’ diye öz itimadı alınan bir Türkiye tablosu kelam konusuydu. Hem demokrasi alanında hem kalkınma alanında önü kesilen bir Türkiye vardı. Biz şunu yaptık, Türkiye’yi fay sınırlarıyla bölmeye çalışan bu fay sınırları üzerinden daima, her sıçrama anımızda, her sevinç anımızda, bu fay hareketlerimizi tetikleyerek bizi harekete geçirmeye çalışan ve bir birimize düşürmeye çalışan, Alevi-Sünni, Türk-Kürt, laik-anti laik üzere aslında bu toplumun hasletleri içinde olmayan bir anlayışı daima ortaya koymaya çalıştılar. Tayyip Erdoğan yalnızca AK Parti’nin Genel Lideri değildir, yalnızca Türkiye’nin Cumhurbaşkanı da değildir, tarihimizin bütün travmalarını örtmeye çalışan ve yalnızca bugünün kent hastanelerini, bugünün büyük köprülerini, bugünün büyük kalkınma projelerini yapmaya çalışan bir kişi olmasının yanında bu ülkenin ve bu milletin büyük onarıcısıdır.”

“HERKES ÇOK RAHAT”

Bugün gelinen noktada kimsenin hayat şekline bir müdahalede bulunulmadığını, herkesin kendini söz edebildiğini öne süren Soylu, şöyle konuştu:

“Bugün herkes kendisini çok rahat bir halde söz ediyor. Yalnızca tabir etmiyor, eşit vatandaşlık kavramı içinde bunu sağlamaya çalışıyor. Ben İstanbul’da doğdum büyüdüm ve o vakit ‘Ben Kürdüm ama’ cümlesini tekraren duyduk. Güya Kürtlük dertli bir kavram. Bu ülkede birçok seferler minibüsten indirilerek kimliklerine bakarak ayrıştırıldığı bir tabloyu tekraren yaşadık. Bugün o denli değil. Bugün Türkiye’nin 81 vilayetinde hiç kimse etnik kökeni, mezhebi münasebetiyle farklılaştırılmayan, eskinin travmalarına karşın, devletin muhakkak bu türlü bakmadığı bir tablo ile karşı karşıyayız. Bu ihtilaller nasıl oluştu? Bu gördüğünüz takımlar sayesinde. Bunlar o denli kolay işler değildir.”

‘AÇILIM’LARI ÖVDÜ

Soylu, 1,5 yıl içerisinde 1585 cemevini ziyaret ettiklerini söyleyen Soylu “Cumhuriyet tarihinde, tekrar Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu birinci ‘Alevi Açılımı’ diye nitelendirdikleri ancak toplumsallaştırdığı, kimsenin ötekileştirilmediği bir anlayışı biraz daha altını tahkim ederek yaptık. Arkadaşlarımız gittiler oturdular, sohbet ettiler. Talepleri toplanarak, şu ana kadar yüzde 75-80’i yapılarak, onlara ulaşılmaya çalışıldı” dedi.

AKP iktidarı periyodundaki ‘Roman Açılımı’ ve öbür yapılan açılımlara da değinen Soylu, “Cumhuriyet tarihinde azınlıklarla bu kadar ilgi kuran bir anlayış ortaya konulmamıştır. Bu da Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti stili siyasetin sonucudur” diye konuştu.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.