Reuters: İsrail ve Türkiye arasında kurulacak doğalgaz hattı Avrupa için yeni bir seçenek olabilir

Reuters’a konuşan üst düzey Türk yetkili, “İsrail ile son zamanlarda bir yakınlaşma oldu. Bizim arzumuz doğalgazın Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınmasıdır. İsrail bu konuya sıcak bakıyor, bazı görüşmeler yapıldı ve bunun gerçekleştirilmesi yönünde bir istek var” dedi.

EKONOMİ 29.03.2022 14:35

Reuters: İsrail ve Türkiye arasında kurulacak doğalgaz hattı Avrupa için yeni bir seçenek olabilir

Abone Ol google-news

Türkiye ile İsrail arasında doğalgaz boru hattı kurulması ilk olarak 20 yıl önce gündeme gelmişti.

Ukrayna’ya yönelik askeri harekatı sonrası Rusya’ya yönelik yaptırım kararları alan Avrupa, bu ülkeden aldığı enerji kaynaklarına karşı yeni alternatifler arayışına girmişti.

Türkiye ve İsrail arasında doğalgaz boru hattının kurulması planı ise bu sefer de Avrupa’nın Rus doğalgazına bağımlılığını azaltacak bir seçenek olarak öne çıktı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan bu ay İsrail cumhurbaşkanı ile yaptığı görüşmenin ardından, enerji konusunda iş birliğinin ikili ilişkileri geliştirmek için en önemli fırsatlardan biri olduğunu ifade etmişti.

TÜRK YETKİLİ: SOMUT KARARLAR ÖNÜMÜZDEKİ AYLARDA AÇIKLANABİLİR

Reuters’a konuya ilişkin bilgi veren üst düzey bir Türk yetkili, iki ülke arasındaki görüşmelerin, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’un bu ayın başındaki Ankara ziyaretinden bu yana devam ettiğini belirterek, doğalgaz hattının güzergahı ve anlaşmaya katılacak taraflar konusunda “somut kararların” önümüzdeki aylarda açıklanabileceğini dile getirdi.

Bir başka Türk yetkili “İsrail ile son zamanlarda bir yakınlaşma oldu. Bizim arzumuz doğalgazın Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınmasıdır. İsrail bu konuya sıcak bakıyor, bazı görüşmeler yapıldı ve bunun gerçekleştirilmesi yönünde bir istek var” dedi.

SEVKİYAT KONUSUNDA SORUN YAŞANABİLİR

Enerji sektöründeki yetkililer ise daha temkinli bir tavır takınarak, sahadaki üretim artışını sınırlayabilecek unsurlar ve jeopolitik sorunlar nedeniyle boru hattının akamete uğrayabileceğini belirttiler.

İsrail Enerji Bakanı Karine Elharrar Pazar günü yayın kuruluşu Ynet’e yaptığı açıklamada boru hattının finansmanı dahil olmak üzere pek çok konunun görüşülmesi gerektiğini ifade ederek, “Ekonomik olarak uygulanabilir olması gerek, bu da şu anda pek net değil” dedi.

İsrail doğalgaz sektöründen üst düzey bir yetkili, “Türkiye, hem kendi doğalgaz tüketimi nedeniyle hem de Avrupa’nın güneyindeki ülkelere uzanan bir sevkiyat yolu olması nedeniyle büyük ilgi görüyor” dedi.

Yetkili, Leviathan’da planlanan üretim artışından elde edilecek ilave doğalgazın sevkiyatı konusunda iki rotanın hali hazırda teklif edilmiş olması nedeniyle Türkiye’ye sevkiyat konusunda sorun yaşanabileceğini belirtti. Yetkili, “Türkiye hızlıca cevap verirse üçüncü alternatif olabilir” dedi.

MALİYET 1,5 MİLYAR AVROYU BULABİLİR

İsrailli yetkililere göre 500 ila 550 km uzunluğunda olacağı düşünülen boru hattının maliyeti 1.5 milyar euroyu bulabilir.

Türkiye’de inşa edilebilecek boru hattı, İsrail’i Kıbrıs, Yunanistan ve İtalya ile bağlamak için tasarlanan ve maliyeti 6 milyar euro olan EastMed boru hattından daha hesaplı olabilir.

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Related Posts

Bakanlıktan toplumsal konut projesi için ’10 yanlış, 10 doğru’ açıklaması

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca, toplumsal konut projesinde bilgi kirliliğine yol açan 10 yanlış bilgiye 10 gerçek yanıtla …

Tüketici hakem heyetlerine müracaatlarına 30 bin lira kuralı geldi

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan “Tüketici Hakem Heyetleri Yönetmeliği” Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna nazaran, tüketici hakem …

Kripto Para Milyarderi: Çöküşte Altın ve Bu Coin Kazandıracak!

Enflasyonun hızlı büyümesinin ardından yatırımcılar, hangi varlığın en iyi enflasyondan korunma aracı olduğunu düşünmekte. Birçok yatırımcı …

Dünyanın en güçlü ikincisi Jeff Bezos yerine Gautam Adani oldu

“Dünyanın en güçlü kişisi” olmak çok fazla argümanlı bir tarif. Öbür tüm insanların olmak istediği yerde bulunmak baş döndürücü bir his olmalı …

ABD’de petrol sondaj kulesi sayısı arttı

Petrol alanı hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık bilgilere nazaran, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 10-16 Eylül …

Her ay 7.500 esnaf kepenk indiriyor

TESK bilgilerine nazaran 2022’nin birinci 8 ayında kapanan dükkan sayısı geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 20 artış gösterdi. 60 bine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.