Pet shoplarda, vitrinde hayvan satışı yasağına sayılı günler kaldı

Evcil hayvan satışlarının yapıldığı pet shoplarda, Hayvanları Muhafaza Kanunu’nun yürürlüğe girmesinin akabinde sistem değişti.

14 Temmuz 2022 tarihinden itibaren, pet shoplarda sergilenerek hayvan satışı yapılması yasaklanacak. Bu tarihten sonra evcil hayvan satışları internet üzerinden ve katalog ile yapılacak.

Doğa Muhafaza ve Ulusal Parklar Genel Müdürlüğü Yaban Hayatı Dairesi Lideri Hüseyin Gökçe Meşe, 14 Temmuz’dan sonra kontrollerin sıklaştırılacağını söyledi. Ayrıyeten, yasağa uymayanlara hayvan başına 2 bin 43 lira cezai süreç uygulanacağını belirtti.

DHA’nın haberine nazaran; Resmi Gazete’de 14 Temmuz 2021 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe giren kanun ile birlikte:

  • 14 Temmuz 2022’den itibaren evcil hayvan satışları pet shoplarda yapılmayacak.

  • Ev hayvanı satış yeri çalışma müsaadesi olan iş yerlerinde kedi ve köpek tipleri bulundurulamayacak.

  • Satışlar, internet üzerinden katalogdan yapılacak.

  • Hayvanlar doğal ortamında yaşamaya devam ederken, hayvanın fotoğrafları ve bilgileri satıcı tarafından internete yüklenecek.

  • Müşteriler, bu bilgileri inceleyip almaya karar verirse internet üzerinden alım gerçekleştirecek.

  • Satıcı, hayvanı doğal ortamından sahibine teslim edecek.

“Artık pet shoplarda bu hayvanlar bulundurulmayacak”

Tarım ve Orman Bakanlığı Tabiat Müdafaa ve Ulusal Parklar Genel Müdürlüğü Yaban Hayatı Dairesi Lideri Hüseyin Gökçe Meşe, 14 Temmuz 2021’de yürürlüğe giren kanun düzenlemesinin akabinde iş yerlerine 1 yıl geçiş müddeti verildiğini ve bu müddetin 14 Temmuz’da dolacağını hatırlatarak şu tabirleri kullandı:

“Artık pet shoplarda bu hayvanlar bulundurulmayacak. Satış devam edecek; lakin canlı olarak görsel bir meta olarak bulundurmayıp katalog, internet siteleri ve Tarım ve Orman Vilayet Müdürlüklerimiz tarafından üretim müsaadesi verilen yerlerden görsel olarak beğenilip o halde satış yapılacak.”


“Ceza alan pet shopları denetim altına alacağız”

Meşe, kendisinin de hayvanların görsel olarak küçük alanlarda tutulup satılmasına üzüldüğünü vurgulayarak, “Toplumda bu türlü bir hassasiyet vardı. Bize talepler geliyordu. Biz de bunu Meclisimizdeki vekillerimize ilettik. Bu türlü bir kanun değişikliğinde yetki kullandılar. Bundan sonraki süreçte satanlar için ne olacak? Kanunda olmasına karşın hala reyonda satış yapan pet shoplara ne olacak? Tabiat Müdafaa ve Ulusal Parklar Genel Müdürlüğü olarak her ay denetleme yapıyorlar. Denetleme sırasında bu türlü bir sorun olduğunda hayvan başına 2 bin 43 lira cezai süreç uygulayacaklar. Ayrıyeten bu hayvanların üretildiği yerlerin resmi olup olmadığı sorgulanıp, Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü’müze resmi olarak bildirilip, mevzuat kapsamında gerekli süreçler yapılacak. Ceza alan pet shopları denetim altına alacağız. Reyonda satış devam ettiği sürece cezalar ve yaptırımlara devam edeceğiz.” dedi.

“Üretim yerlerinde çiplenip sahiplerine teslim edilerek satış olacak”

Üretim yerlerindeki hayvanların çipleri takılarak teslim edileceğini ve bu halde sokağa terk etme ya da öbür durumların takibinin yapılacağını belirten Meşe, şu kelamları kaydetti:

“Üretim yerlerinde çiplenip sahiplerine teslim edilerek satış olacak. Öncesinde çipleme zorunluluğumuz yoktu. Yeni kanunla bu türlü bir mecburilik getirildi. Münasebetiyle sahiplenilen hayvanlara çip zaruriliği getirildi. Buradaki hedefimiz kedi yahut köpeğin sahiplenilerek güya ailenin bir ferdiymiş üzere onlara bir kimlik çıkarma noktasında olacak. Araştırmalara nazaran evvelce beşerler yaz tatilinde çocuklarına karne armağanı olarak kedi-köpek üzere canlıları karne armağanı olarak alıyorlardı. Tatil bitiminde maalesef aileler çocuklarını 3-4 aylık periyotta keyifli ettikten sonra bu can dostlarımızı sokağa bırakma yoluna gidiyor. Bu çipler sayesinde sokakta bulunan bir hayvanın kime ilişkin olduğu, hangi tarihte nerede üretildiği, hangi aşıları olduğu bu çiplerde yazılı olacak. Hayvanları sahiplenip onların sokağa bırakılmaması ve üzücü olaylar olmaması için bu türlü bir yola gidildi.

“Katalog üzerinden satılması en doğrusu olacaktır”

Pet shop sahiplerine bu hayvanların bulundurulmaması, hayvan başına 2 bin 43 TL cezası olduğunu hatırlatmak isterim. Bu sistem pet shoplar için de bir noktada yararlı olur. Yalnızca gereksinimlerin alınması için bir satış yeri olacak. Katalog üzerinden satılması en doğrusu olacaktır. Üretim yeri için vatandaş vilayet tarım müdürlüğüne başvuruyor, oradan gruplar giderek yere ‘uygun mu değil mi’ diye bakıyor, ‘hayvan refahı açısından uygun mu’ buna bakıyorlar. Ve kapasite raporu veriyorlar. Bu rapor dahilinde üretim sayısı belirleniyor.”

“Bu düzenleme merdiven altı üretimi tetikleyecek”

Pet shop sahibi Fahri Karadayı da yeni düzenlemenin teorik olarak mantıklı, işletme konusunda problemli olduğunu söyleyerek, “Hayvan severler de bu durumdan mutlu değiller. Merdiven altını yok edip bize daha farklı yaptırımlar olabilirdi. Biz esasen 5-6 yerden denetleniyorduk. Bu düzenleme merdiven altı üretimi tetikleyecek. Konuttaki üreticilere işler sarktı, onlar diğer yerlere saldırmaya çalışıyorlar, insanların ellerinde hayvanlar var, bir biçimde satmak istiyorlar. Merdiven altı üreticiler de el altından satış yapacaklar. Olması gereken bizce, büyük mağazalar tarafından aşikâr bir büyüklükte ölçüye sahip, hoş kafesler yaptırılır, hayvan severler ile dirsek temaslı yaptırılır, mağazamızda almamız gereken tedbirleri ona nazaran alırız.” dedi.

Related Posts

CANLI ANLATIM | Fenerbahçe – Ümraniyespor

Fenerbahçe, Spor Toto Süper Lig’de sezonu Ümraniyespor maçıyla açıyor. UEFA Avrupa Ligi 3. ön eleme turu ilk maçında Çekya temsilcisi Slovacko’yu …

Böyle gol görülmedi… Oradan taksiyle 100 lira yazar

Fransa 2. Ligi 2. haftasında Laval ile Guingamp Stade Francis Le Basser’de karşı karşıya geldi.1-1 devam eden mücadelenin 74. dakikasında …

Galatasaray’ın Inter forması giyen Alexis Sanchez’e yaptığı teklif ortaya çıktı

Transfer çalışmalarını sürdüren Galatasaray, İtalyan ekibi Inter’de forma giyen Alexis Sanchez’i kadrosuna katmak için harekete geçti. SANCHEZ …

Yunanistan, Türkiye hududunda ‘Süpürge Operasyonu’ başlattı

Yunanistan askerleri ile Özel Hudut Muhafızları Birliği’nin, Batı Trakya’daki Türkiye sonundaki Meriç Irmağı çizgisinde göçmenlere yönelik …

Emniyet şeridindeki TIR’a otobüs ve kamyon çarptı: 2 meyyit 5 yaralı

Kaza, Afyonkarahisar- Kütahya yolunun 25’inci kilometresindeki Osman köyü kavşağında meydana geldi. C.A., kullandığı 31 HD 052 plakalı TIR’ı …

Hababam Sınıfı’nın “Bacaksız”ı hangi partiye katıldı

Türk sinemasının usta isimlerinden Tuncay Akça, İYİ Parti İstamnbul İl Başkanlığı’nda partiye üye oldu. İYİ Parti İstanbul İl Başkan Yardımcısı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.