Önlemler yetersiz tablo ağırlaşıyor

Salgında tablo giderek kötüleşiyor. Vaka ve ölüm sayılarında artış sürerken yoğun bakımda yer bulamayan yurttaşlar çareyi sosyal medyada arıyor. Hekimler, “Ekonomik ve sosyal destekli tam kapanma şart” diyor.

Önlemler yetersiz tablo ağırlaşıyor

HABER MERKEZİ

Salgında ‘kademeli normalleşme’ sürecine girilmesiyle birlikte vaka ve ölüm sayılarında görülen büyük artış durdurulamıyor. Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasına göre, 18 Nisan’da 318 yurttaş koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi. Bu sayı, salgının başından bu yana kaydedilen en yüksek günlük vefat sayısı oldu. Böylece Türkiye’de koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden yurttaşların sayısı 35 bin 926’ya yükseldi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın önceki gün açıkladığı illere göre haftalık Covid-19 vaka haritası da durumun vahametini gözler önüne seriyor. Buna göre, 10-16 Nisan haftasında her 100 bin kişide İstanbul’da 920,57, Ankara’da 534,14, İzmir’de 351,97 vaka saptandı. En çok vakanın görüldüğü il Çanakkale oldu. Çanakkale’de 100 bin kişide görülen vaka sayısı, bir haftada 100 bin kişide 797,34’ten 962,98’e çıktı.

Haritaya göre ikinci sırada yer alan İstanbul’da ise vaka sayıları beş haftada 5 kat arttı. Bu beş haftada salgının merkezinin Karadeniz’den Marmara’ya dönmesi dikkat çekiyor.

onlemler-yetersiz-tablo-agirlasiyor-866609-1.

YATAK SIKINTISI CİDDİ BOYUTTA

Durdurulamayan vaka artışı, pek çok ilde sağlık sistemini de çökme durumuna getirdi. Yoğun bakımda yer bulamayan yurttaşlar, sosyal medyada yardım çağrısı yapmaya başladı. Son olarak İstanbul’da Gizem Küçükyavuz adlı bir yurttaşın “Annem ölüyor, 56 yaşındaki hastanız solunum cihazı istiyor. Allah rızası için bir boş yer bulmama yardım edin. Covid servisinde 11 saattir yoğun bakım yatağı bekliyor” şeklindeki paylaşımı sosyal medyada gündem oldu. Küçükyavuz’un annesi, başka bir hastanenin yoğun bakımına sevk edildi; ancak bu durumda olan çok sayıda yurttaş bulunuyor.

İstanbul Tabip Odası (İTO) Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip, Covid-19 servisleri ve yoğun bakımlarının dolduğuna dikkat çekerek, “Hem meslektaşlarımız hem de hastalarımız için artık çok sıkıntılı bir süreç başladı. Yer bulmakta çok zorluk çekiliyor. Ekonomik ve sosyal destekli bir tam kapanmaya ihtiyaç olduğu çok açık” diyor. İTO Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Küçükosmanoğlu da İstanbul’da yatak sıkıntısının ciddi boyutta olduğunu belirterek, “Covid hastaları yer bulamıyor. Servisler doldukça yenileri açılıyor; ama Covid yatakları artınca bu kez de Covid dışındaki hastalar hizmet alamıyor” diye konuşuyor.

Türkiye’nin bugün salgının ilk döneminde aldığı önlemlerin bile çok uzağında olduğuna dikkat çeken Küçükosmanoğlu, “O dönemi hatırlayın, AVM’ler kapalıydı, iller arası seyahat kısıtlaması vardı. Yurtdışına seyahat durdurulmuştu. Birçok tedbir vardı. Şimdi çok daha kötü bir noktadayız ama tüm bu tedbirler bile alınmıyor. ‘Sokağa çıkma kısıtlaması varken toplu taşımayla seyahat edebilirsin ama özel araçla edemezsin’ deniyor. Bunların bir anlamı yok” ifadelerini kullanıyor.

Aşılama sürecinin çok ağır ilerlediğini de belirten Küçükosmanoğlu, bu sürecin bir an önce hızlandırılması ve kapalı ortamlarda toplumsal hareketliliği durduracak önlemlerin acilen alınması gerektiğini vurguluyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir