Merkez’in faiz indirimlerinin Hazine’ye faturası 438 milyar TL

Merkez Bankası (TCMB) politika faizini son üç ayda toplamda 400 baz puan indirerek yüzde 19’dan yüzde 15’e çekerken, bu süreçten en olumsuz etkilenenlerden biri de Hazine oldu.

TCMB’nin faiz indirimlerine başladığı eylül ayının başında 8,27 olan dolar/TL kuru, dün faiz indirimiyle birlikte 11,31’e kadar yükseldi.

Bu süreçte Hazine’nin TL borçlanma maliyetleri artarken, döviz ve altın cinsi borç stoku nedeniyle borç yükü de arttı.

HAZİNE’NİN BORÇLARININ YÜZDE 58,4’Ü DÖVİZDE

Hazine’nin altın dahil yabancı para cinsi borcu eylül ayı itibarıyla toplamda 144,1 milyar dolar seviyesindeydi.

Dolar/TL’nin 8,27’den 11,31’e gidişiyle borcun TL karşılığı yaklaşık 438 milyar TL arttı.

2021 yılı Ağustos ayında 2 trilyon 95 milyar TL olan Hazine’nin borç stoku, eylülde 2 trilyon 181 milyar TL’ye yükselmişti. Borç stoku, ekim ve kasım aylarında artmaya devam etti.

Hazine’nin borç stokunun yüzde 58,4’ü döviz ve altın cinsi olduğu için, kur artışının Hazine’ye maliyeti çok yüksek oluyor.

HAZİNE’NİN BORÇLANMA MALİYETİ ARTTI

TCMB kısa vadeli faizi azaltması, şirketlerin kısa vadeli ticari kredi faizlerini düşürdü ancak Hazine’nin uzun dönemli borçlanma maliyetlerini artırdı.

31 Ağustos’ta TCMB faizi yüzde 19 iken 5 yıllık Hazine tahvil faizi yüzde 17,73 idi. Bugün TCMB faizi yüzde 15 iken aynı 5 yıllık Hazine tahvil faizi yüzde 20,36’ya yükseldi.

Yani vergilerden borç faizlerine gidecek tutar arttı.

TL’deki değer kaybı ve ülke risk primindeki artış, Hazine’nin bundan sonra yapacağı döviz cinsi borçlanma maliyetlerin de artmasını beraberinde getirecek.

REEL SEKTÖRÜN DÖVİZ AÇIĞI 123,6 MİLYAR DOLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TCMB’nin faiz indirimiyle birlikte ticari kredilerin ve yatırımların artacağı görüşünde. Ancak, şirketlerin büyük bir döviz pozisyonu açığı ve döviz kurlarındaki artış borç yükünü katlıyor.

TCMB verilerine göre, finansal kesim dışındaki şirketlerin ağustos ayı itibarıyla 123,6 milyar dolarlık döviz açığı var.

Döviz kurunun 8,27’den 11,31’e gelmesi, reel sektör için 375,7 milyar TL’lik ek maliyet yaratıyor.

DIŞ BORÇ YÜKÜ ARTIYOR

Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerine göre, Türkiye’nin brüt dış borç stoku Haziran 2021 itibarıyla 446,4 milyar dolar seviyesinde.

Dolar kurundaki her 1 TL’lik artış, dış borç yükünü 446,4 milyar TL artırıyor.

Türkiye’nin net dış borç stoku ise 242,4 milyar dolar seviyesinde. Net rakamla bakarsak da, dolar kurundaki her 1 TL’lik artış dış borç yükünde net 242,4 milyar TL’lik artışı beraberinde getiriyor.

BAKAN ELVAN’DAN FARKLI SES

TCMB’nin faiz indirimleri Hazine’yi vururken, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’dan TCMB’nin politikalarını üstü kapalı olarak eleştiren sözler duyuluyor.

Elvan üç gün önce yaptığı açıklamada “Enflasyon cephesindeyse, maalesef arzuladığımız seviyede değiliz. Hedeflediğimiz büyümeyi sürekli kılmanın ön koşulu fiyat istikrarından geçiyor” demiş ve enflasyon artışına dikkat çekmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise önceki gün yaptığı açıklamada “Hâlâ kalkıp da bu yolda, bu mücadelede beraber yürüdüğümüz arkadaşlarımızdan faizi savunanlar, kusur bakmasınlar. Bu yolda ben, faizi savunanla beraber olamam, olmam” demiş ve bu sözlerle Elvan’ın kastedildiği öne sürülmüştü.

Related Posts

Bakan Nebati herhalde ironi yaptı… Enflasyon sözleri tartışma yarattı

Diyarbakır’daki temasları kapsamında AKP İl Başkanlığını ziyaret eden Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati partililerle bir araya geldi.Burada …

Bitci Teknoloji Durdurulamıyor: CRBT Token Geliyor!

Dünyanın önde gelen takım ve organizasyonlarını Blockchain teknolojisiyle buluşturan Bitci Teknoloji, Coritiba Foot Ball Club ile kapsamlı bir iş …

E-ticarette tekelleşmeye son verilecek

Canan SAKARYA Dünyada ve Türkiye’de hızla büyüyen özellikle COVID-19 salgınıyla birlikte daha da öne çıkan e-ticarette rekabeti bozucu veya …

Borsa günü yüzde 1,54 kayıpla tamamladı

BIST 100 endeksi, evvelki kapanışa nazaran 39,02 puan azalırken, toplam süreç hacmi 36,1 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi …

Büyük sevince yol açmıştı: Manisa’da 15 bin hektarlık alanda petrol aranacak

Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğünün, petrol hakkına müteallik kararları, Resmi Gazete’nin sayısında …

BDDK’nın düzenlemesinin akabinde merak edilen soru cevap buldu: Şirketler 3,6 milyar dolar satacak

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BBDK) cuma akşamı “Piyasadaki dolarizasyonu engellemek ismine atılan adımların en yenisi olan karara …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.