‘Merkez Bankası’nın faiz indirimleri devam edecek’

Youtube’de yayın yapan CHP Ekonomi Masası TV’ye katılan, CHP İzmir 24. Dönem Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli, ekonomide yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi.

“FAİZ İNDİRİMLERİ DEVAM EDECEK”

Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararını değerlendiren Türeli, faiz indirimlerinin devamının geleceğini belirtti. Türeli, şu ifadeleri kullandı:

* Eylül ayında TÜFE genel anlamda yüzde 19.58 artarken, bu TÜFE C grubu yani çekirdek enflasyon yüzde 16.98 artmış. En son Merkez Bankası’nın faiz indirimiyle faizler çekirdek enflasyonun da altına düştü.

* Yani çekirdek enflasyona göre reel faiz negatife düştü. İkincisi bu Para Politikası  Kurulu metninde ilginç bir hikaye var. Diyor ki, ‘ Politika faizinde yapılan aşağı yönlü düzeltme için yıl sonuna kadar sınırlı bir alan kaldı’.

* Yani bu şu demek, faiz indirimleri devam edecek demek. Şimdi enflasyonun yukarıya doğru çıktığı, kurun patladığı bir yerde faiz indirimi demek bir ekonominin intiharı demek. Böyle bir şeyin yapılmasının hiçbir anlamı yok.

“TÜRKİYE ADETA BİR KISIR DÖNGÜYE GİRDİ”

Döviz kurundaki artışın fiyatlara tam olarak yansımadığının altını çizen Türeli, şunları söyledi:

* Bu yaptığınız faiz indirimleriyle kurda müthiş bir atak oldu. Bunun sonucunda da Türkiye gibi dışarıya bağımlı olan bir ülkede döviz kurundaki artış içerideki bütün maliyetleri arttırıcı yönde etki yapacak. Zaten ÜFE ile TÜFE arasındaki makas açılmıştı.

* TÜFE yüzde 20 iken ÜFE yüzde 44 arttı. Bu şu demek, üretici maliyetlerinin aslında çok daha yüksek arttığını fakat bunun bir kısmının tüketici enflasyonuna yansıdığı ama büyük bir kısmının halen yansıtılmadığını gösteriyor. Bu sonuçta yansıtılacak. Bu da yukarıya doğru gidecek bir etki.

* Yani maliyet artışını üretici, tüketiciye yansıtamazsa bilançosu bozulur, iflas eder. Zaten buradan gelen bir etki var enflasyonu yukarıya doğru çıkaracak, diğer taraftan döviz kurundaki artışlarla yine fiyatlar yukarıya doğru çıkıyor. Yani adeta Türkiye bir kısır döngüye, bir sarmala girdi. Böyle baktığımız zaman son derece çözümsüz bir tabloyla Türkiye karşı karşıya.

“KONUT FİYATLARI DAHA DA ARTACAK”

Kamu bankalarının konut kredi faizlerindeki indirimini de değerlendiren Türeli, şunları aktardı:

* Ekonomiyi bu şekilde canlandıramazsınız. Bu sadece geçici bir canlanma olur.  Belki biraz inşaat sektör, gayrı menkul sektörü canlanır ama şunu da biliyoruz sektör canlandığı zaman da aslında birden bire sektörde de fiyatlar yükseliyor. Çünkü inşaat sektöründe de aslında maliyetler çok ciddi biçimde artmış durumda.

* Yani bunların belki bir kısmını inşaat sektörü henüz fiyatlara aktarmadı. Böyle bir şey aslında kredi faizlerinin düşmesi,  bir taraftan belki konut satışlarını artıracak ama orada da fiyatları daha da yukarı çekeceği yönünde bir etki yapacağını düşünüyorum.

Türeli sözlerine şöyle devam etti:

* Birçok şey bu dönemde bir araya geldi. Bir taraftan Merkez Bankası’nın bu yanlış politikası, tekrar faiz indirmesi ve buna devam edeceğinin sinyalini vermesi, diğer taraftan OECD Mali Eylem Görev Gücü’nün Türkiye’yi gri listeye almış olması, diğer taraftan ise en son yaşadığımız kriz, diplomatların, büyükelçilerin yaptığı açıklamalar…

* Bunların hepsi bir araya geldiği zaman ekonomideki dengeleri bozucu, güven ve istikrar ortamını zedeleyici bir etki yaptığını görüyoruz. Bu da hem fiyatları hem de dövizi yukarı doğru çıkartıyor.

Related Posts

New York Fed imalat endeksi sert düştü

New York ABD Merkez Bankası’nın (Fed) ağustos ayına ait imalat endeksi raporu yayınlandı. ABD enflasyonundaki yükseklik ve ABD, Fed’in faiz …

Yozgat Havalimanı, 2023 yılının Haziran ayında hizmete açılacak

Yozgat ve çevre illerin hava ulaşımı ihtiyacını karşılamak üzere 3 Haziran 2018´de temeli atılan Yozgat Havalimanında inşaat çalışmaları hızla …

Emlak yatırımcısı rotayı konuttan ofise çevirdi

Son dört yıldan bu yana ofise pazarında yeni üretim neredeyse durma noktasındaydı. Pandeminin etkisinin azalması ile ofise talebin artması …

ASO’dan lisanssız elektrik üretimi taslağı çağrısı

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından tartışmaya açılan “Elektrik Piyasasında …

Yabancılar kiralarını ödemeden kaçınca kiralar düşmeye başladı

Turizm kenti Antalya’da Rusya-Ukrayna savaşı sonrası yabancılara fahiş fiyatlara verilen kiralık evlerde, ödeme sorunu baş gösterdi. Fazla …

ÜFE yüzde 144.6 ile tarihin en yüksek dördüncü düzeyinde

Tüketici Fiyat Enflasyonu’nda arka arda yaşanan rekorların gibisi Üretici Fiyat Endeksi’nde de yaşanıyor. ÜFE temmuz ayında yüzde 144.6’ya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.