Maliyetler vurdu: Elektrik şirketleri sözleşmeleri feshediyor

Ülke genelinde tüketiciye elektrik dağıtımı yapan 21 şirket, sanayide ve ticari işletme serbest tüketicilerinin bir kısmı ile yaptığı sabit fiyat üzerinden sözleşmeleri iptal edeceğini duyurdu.

Sözleşmede yer alan sabit fiyatların, piyasa fiyatlarının çok altında kaldığı için sözleşmelerin tek taraflı feshedileceğini bildirdi.

Tüketicilere gönderilen mesajda, ‘son dönemde yaşanan olağanüstü maliyet artışları’ iptalin gerekçesi olarak gösterildi.

Sözleşmelerin iptal edilmesiyle birlikte özellikle sanayide ve ticari işletmelerde enerji maliyetlerinin yüzde 5 artacağı, bunun da önce üretici, sonra da tüketici enflasyonunda artışı beraberinde getireceği değerlendiriliyor.

ULUSAL TARİFEDEN SATIŞ OLACAK

Sözleşmeli abonelere gönderilen mesajda, şöyle denildi:

“Değerli müşterimiz, tüm dünya ve ülkemizde yaşanan enerji maliyetlerindeki olağanüstü artış nedeniyle sözleşmenizin mevcut şartlarla devamı imkansız halde geldiğinden, sözleşmeniz 01 Aralık 2021 tarihi itibarıyla feshedilerek portföy çıkışınız gerçekleştirilecektir.

Sözleşme feshi nedeniyle enerjiniz kesilmeyecektir. Ayrıca 05 Kasım 2021’e kadar herhangi başka bir tedarik şirketi ile anlaşma imkânınız bulunmaktadır.

Anlaşma yapmamanız halinde son kaynak tedariki kapsamında EPDK tarafından belirlenen ulusal tarifeden enerji tedarikinize devam edeceğimizi bilgilerinize sunarız.”

‘VATANDAŞ İLE ŞİRKETLER KARŞI KARŞIYA GETİRİLDİ’

SÖZCÜ’nün ulaştığı enerji tedarik şirketleri kaynakları, “EPDK tarifesinde enerjinin meskenlerde kilovatı 45, sanayi 63, 5, ticarethanelerde ise 70 kuruş. Ancak, Enerji Piyasaları İşletmesi A.Ş. (EPİAŞ) ’ın Kasım ayının ilk altı gününde fiyat ortalaması 86 kuruşu geçti. Dolaysıyla bu durum sürdürülebilir olmadığından 21 şirket portföylerini boşaltmaya başladı” dedi.

EPİAŞ kayıtlarına göre, 21 enerji tedarik şirketinin ekimde 1 milyon 452 bin olan sözleşmeli müşterisi sayısının kasım ayında 970 bine düştüğünü belirten kaynaklar, şöyle devam etti:

“Önlem alınmazsa bu rakamların yıl sonuna 600 binlere kadar düşeceği tahmin ediliyor. Enerji şirketleri mesken abonelerinin elektrik bedellerinin iki kat maliyetine katlanıyor. Bu rakamın yılsonuna kadar 6 milyarlık liralık bir yük oluşturacağı tahmin ediliyor. Hükümet tepkilerden korktuğu için 1 Ekim’de elektriğe yapması gereken KDV hariç yüzde 15-20 zammı yapmadı, yapamadı. Tedarik şirketleri ile vatandaşları karşı karşıya getirdi.”

Related Posts

Bakan Nebati herhalde ironi yaptı… Enflasyon sözleri tartışma yarattı

Diyarbakır’daki temasları kapsamında AKP İl Başkanlığını ziyaret eden Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati partililerle bir araya geldi.Burada …

Bitci Teknoloji Durdurulamıyor: CRBT Token Geliyor!

Dünyanın önde gelen takım ve organizasyonlarını Blockchain teknolojisiyle buluşturan Bitci Teknoloji, Coritiba Foot Ball Club ile kapsamlı bir iş …

E-ticarette tekelleşmeye son verilecek

Canan SAKARYA Dünyada ve Türkiye’de hızla büyüyen özellikle COVID-19 salgınıyla birlikte daha da öne çıkan e-ticarette rekabeti bozucu veya …

Borsa günü yüzde 1,54 kayıpla tamamladı

BIST 100 endeksi, evvelki kapanışa nazaran 39,02 puan azalırken, toplam süreç hacmi 36,1 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi …

Büyük sevince yol açmıştı: Manisa’da 15 bin hektarlık alanda petrol aranacak

Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğünün, petrol hakkına müteallik kararları, Resmi Gazete’nin sayısında …

BDDK’nın düzenlemesinin akabinde merak edilen soru cevap buldu: Şirketler 3,6 milyar dolar satacak

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BBDK) cuma akşamı “Piyasadaki dolarizasyonu engellemek ismine atılan adımların en yenisi olan karara …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.