Kanada ile Danimarka ortasındaki savaş sona erdi: Adayı paylaştılar

1971’den bu yana iki ülke, Kanada ile Grönland ortasındaki Nares Boğazı’ndaki bir kaya kesiminde hak tez etmek için “viski savaşları” veriyordu.

Hans adası, üzerinde hayat olmayan yaklaşık 1 kilometrekarelik bir ada. Ve iki ülke yaklaşık 50 yıldır bu ada üzerine bayraklarıyla birlikte bir şişe içki bırakarak ada üzerinde hak argüman ediyordu.

Ancak bu “dostane savaş” adanın yarı yarıya paylaşılmasıyla sonlandı.

ADA ÜZERİNDEKİ TARTIŞMA NE VAKİT BAŞLADI NASIL EVRİLDİ?

Atışma birinci olarak, Kanada ile Danimarka’nın özerk bölgesi olan Grönland’i ayıran, 35 kilometrelik Nares Boğazı’ndaki hudut uyuşmazlıklarının çözmek üzere toplanıldığı sırada başladı.

Ülkeler 1973’te boğazın hudutları üzerinde muahedeye vardı ancak bu küçük adanın hangi ülkeye ilişkin olacağı konusunda uzlaşamadılar ve bu mevzuyu ilerleyen bir tarihte kararlaştırmak üzere masadan kalktılar.

Hans Adası Kanada’ya da Grönland’e de 18 km arada, yani memleketler arası deniz hukukuna nazaran bu iki ülke de ada üzerinde hak argüman edebilir.

1984’e gelindiğinde Kanada cüretkâr bir adım atarak adaya asker çıkardı ve adanın kendilerine ilişkin olduğunu göstermek üzere buraya Kanada bayrağı dikerek, yanına da bir şişe Kanada viskisi bıraktı.

Danimarka’nın Grönland’den sorumlu bakanı ise bu hareketin altında ezilmemek ismine birkaç hafta sonra adaya gitti ve Kanada bayrağını Danimarka bayrağı ile değiştirerek, yanına da Danimarka’nın içkisi olan schnapps’ten bir şişe bıraktı. Ve böylece “viski savaşları” başlamış oldu. Bunu takip eden yıllar boyunca Kanadalı ve Danimarkalı yetkililer adayı sık sık ziyaret ederek birebir ritüeli tekrarladı, adaya içki şişeleri ve karşı tarafa hitaben yazılmış komik notlar bıraktı.

“EN DOSTÇA SAVAŞ”

Danimarka ve Kanada dışişleri bakanları salı günü Kanada’nın başşehri Ottawa’daki imza merasimiyle, adayı yarı yarıya paylaştılar.

Ülkelerin meclisleri tarafından da onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek mutabakat ile Kanada da teknik olarak Avrupa ile birinci sefer karadan hudut komşusu olacak.

Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly ve Danimarkalı mevkidaşı Jeppe Kofod, imza merasiminde jest olarak birbirlerine birer şişe içki armağan etti.

Kanadalı bakan Joly “Birçok kişi buna viski savaşı diyordu, bence bu, savaşların en dostanesiydi. Arktik bölgesi memleketler arası iş birliği için bir yol gösterici ve burada hukukun üstünlüğü karar sürüyor” diye konuştu.

Kofod da anlaşmanın “uluslararası tertibin baskı altında ve demokratik bedellerin atak altında olduğu” bir periyotta yapıldığını tabir etti.

KAYNAK: BBC TÜRKÇE

Related Posts

Fenerbahçe’ye sakat oyunculardan yeterli haber var

Yeni dönem hazırlıklarını Avusturya’nın Graz kenti yakınlarındaki Bad Radkersburg bölgesinde sürdüren Fenerbahçe’de Crespo, Gustavo ve Serdar …

LGS tercihi nasıl yapılır? LGS tercihi ne vakte kadar sürecek? LGS tercih sonuçları ne vakit açıklanacak?

5 Haziran günü uygulanan LGS imtihan sonuçları 30 Haziran tarihinde açıklandı. Bu yıl Türkiye genelinde 2 bin 323 liseye merkezi imtihan puanına …

Pakistan’da yolcu otobüsünün vadiye devrilmesi sonucu 19 kişi öldü

Ulusal basındaki haberlere nazaran, Ketta kentinden Ravalpindi’ye hakikat yola çıkan otobüs, şimdi belirlenemeyen bir sebeple Shirani bölgesinde …

6’lı masa beşinci kere toplandı

6’lı masa bugün beşinci sefer toplandı. Saat 14’te başlayan toplantıya YETERLİ Parti Genel Lideri Meral Akşener mesken sahipliği yapıyor. Akşener …

MSB acı haberi duyurdu: Bir askerimiz şehit oldu

MSB’den yapılan açıklamada “02 Temmuz 2022 tarihinde, Derecik/Hakkâri bölgesinde kaçakçılık olayına müdahale eden unsurda görevli kahraman silah …

İki motosiklet çarpıştı: 2 meyyit

Mersin’in Yenişehir ilçesinde çarpışan iki motosikletin şoförleri hayatını kaybetti.Hasan Erkan yönetimindeki 33 BKD 90 plakalı motosiklet ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.