Kahvede üçüncü çeyrek paniği: Fiyatlardaki artış sürecek

Son 1 yılda yüzde 76 artan kahve fiyatlarının, Ukrayna- Rusya Savaşı’nın gübre fiyatlarını körüklemesi nedeniyle bu yıl artmaya devam edeceği belirtiliyor. Özellikle yılın üçüncü çeyreğinde kahve piyasalarında panik başlayabileceği uyarısı yapılıyor.

EKONOMİ 29.03.2022 10:33

Kahvede üçüncü çeyrek paniği: Fiyatlardaki artış sürecek

Abone Ol google-news

Son 1 yılda fiyatı yüzde 76 artan kahve fiyatlarının, Ukrayna-Rusya Savaşı’nın gübre fiyatlarını körüklemesi nedeniyle artmaya devam edeceği belirtiliyor. Özellikle yılın üçüncü çeyreğinde kahve piyasalarında panik başlayabileceği uyarısı yapılıyor.

Rusya’ya uygulanan yaptırımların gübre fiyatlarını yükseltmesi kahve piyasalarına yansıyor. Potas, nitrojen ve fosfatlar da dahil olmak üzere temel gübre bileşenlerinin fiyatı hızla yükseldi. The G reen Markets Kuzey Amerika Gübre Endeksi bu yıl yüzde 30 yükselerek rekor seviyeye çıktı. Brezilya’da potas fiyatını gösteren endeks de ocaktan bu yana yüzde 36 yükseldi. Uluslararası Kahve Örgütü (ICO) kompozit fiyat endeksi, küresel tüketimin yüzde 4’ünü gerçekleştiren Rusya ve Ukrayna’nın alımları azalmasına karşın şubatta art arda 17’nci ay yükselerek 2.10 dolara geldi.

ICE’de ise fiyatlar son 10 gün içinde yukarı yönlü hareketlenerek 2.11 dolardan 2.21 dolara çıktı.

1 YIL İÇİNDE ORTALAMA FİYAT BEKLENTİSİ 2.57 DOLAR

Fiyatların bu çeyrekte ortalama 2.28 dolardan işlem görmesi bekleniyor. Trading Economics küresel makro modelleri analistlerin beklentilerine göre gelecek 12 ay içinde ise fiyatlar 248.95 dolar olacak. Walletinvestor’da yapılan hesaplamalara göre bu yılın ikinci yarısında fiyatlar hız kazanacak. 1 yıl sonra ortalama fiyat pound başına 2.57 dolar olacak. Ancak yıl içinde fiyatlar 2.80-2.86 seviyesine kadar çıkacak.

Rusya, küresel arzın yüzde 17’sini oluşturan en büyük azotlu gübre ihracatçısı. Bu arada dünya gübre arzının yüzde 10’unu oluşturan Çin, kendi tüketimi için tutmak istediğinden gübre ihracatını askıya aldı.

Dünya’dan Evrimk Küçük’ün haberine göre, sektör uzmanları gübre kullanımının azalmasıyla üretim ve kalitenin gerileyeceğini ve bunun acısının yılın üçüncü çeyreğinde çıkmaya başlayacağını söylüyor. Florida merkezli bir ithalat şirketinin sahibi olan ve Latin Amerika’da temsilcilikleri bulunan Christian Wolthers, kahve piyasasında 3’üncü çeyrekte panik başlayacağını söylüyor. Wolthers’a göre Brezilya’nın sadece 3 ila 6 ay yetecek kadar gübre stoku bulunuyor.

ÜRETİM DÜŞECEK, TÜKETİM ARTACAK

Uluslararası Kahve Örgütü’ne göre, küresel kahve üretimi cari pazarlama yılı için yüzde 2.1 azalarak 167.2 milyon çuvala düşecek. Bunun başlıca nedeni Arabica üretiminin yüzde 7.1 gerileyerek 93.97 milyona düşmesinin beklenmesi. Robusta üretiminin ise yüzde 5.1 artarak 73.2 milyon çuvala ulaşması bekleniyor. Asya ve Okyanusya’da kahve üretiminin yüzde 7.1 büyüyerek 51.4 milyon çuvala çıkacağı tahmin ediliyor. Güney Amerika’nın üretiminin yüzde 7.6 oranında azaltılarak 77.5 milyona gerileyeceği tahmin ediliyor. Dünya kahve tüketiminin ise 3.3 oranında büyüyerek 60 kg’lık 170.3 milyon çuvala ulaşması öngörülüyor.

ÖNDE GELEN ÜRETİCİLERDE GÜBRE KRİZİ BÜYÜYOR

■ Brezilya gübre ithalatının yüzde 20’sini Rusya’dan yapıyor. New York City merkezli finansal hizmetler şirketi StoneX Group’ta ticaretten sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Albert Scalla, gübre ihtiyacının yüzde 20’sini Rusya’dan ithal eden dünyanın en büyük kahve üreticisi Brezilya’da 3 aylık gübre stoku kaldığının tahmin edildiğini söylüyor.

■ Nikaragua kahve kooperatifi Soppexcca’da 650 küçük üretici bulunuyor. Üyeler genellikle her yıl yaklaşık 800 ton gübre satın alıyor ve bu da her biri 60 kilogramlık yaklaşık 17 bin çuval üretecek kadar kahve çekirdeği yetiştirmelerine yetiyor. Soppexcca, şimdi ise gübre alımlarının yarı yarıya azalmasını bekliyor.

■ Guatemalalı yetiştiriciler, ülkenin Ulusal Kahve Birliği yetiştiricisi ve başkanı Juan Luis Barrios’a göre, gübreleri azaltmak için tavuk dışkısı, evsel atıklar ve posa gibi organik kompozit malzemelere yönelmeyi düşünüyor. Ancak bunun verimi azaltacağı belirtiliyor.

■ Kosta Rika Kahve Enstitüsü icra direktörü Xinia Chaves’e göre, yetersiz gübra bazı üreticilerin verimlerini ve rekabet güçlerini düşürürken, tropikal iklimlerde gelişen bitki hastalığı olasılığını artırıyor.

■ Kenya’da son gübre fiyatı, 50 kg’lık bir torba için 7.000 Kenya Şilini (60 dolar) seviyesine yükseldi. Bu, geçen yıl 50 kg’lık torba başına 4.000 Kenya Şilini (35 dolar) fiyatın neredeyse iki katı. Bu da üretim maliyetlerini önemli ölçüde yükseltiyor.

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Related Posts

Bakanlıktan toplumsal konut projesi için ’10 yanlış, 10 doğru’ açıklaması

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca, toplumsal konut projesinde bilgi kirliliğine yol açan 10 yanlış bilgiye 10 gerçek yanıtla …

Tüketici hakem heyetlerine müracaatlarına 30 bin lira kuralı geldi

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan “Tüketici Hakem Heyetleri Yönetmeliği” Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna nazaran, tüketici hakem …

Kripto Para Milyarderi: Çöküşte Altın ve Bu Coin Kazandıracak!

Enflasyonun hızlı büyümesinin ardından yatırımcılar, hangi varlığın en iyi enflasyondan korunma aracı olduğunu düşünmekte. Birçok yatırımcı …

Dünyanın en güçlü ikincisi Jeff Bezos yerine Gautam Adani oldu

“Dünyanın en güçlü kişisi” olmak çok fazla argümanlı bir tarif. Öbür tüm insanların olmak istediği yerde bulunmak baş döndürücü bir his olmalı …

ABD’de petrol sondaj kulesi sayısı arttı

Petrol alanı hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık bilgilere nazaran, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 10-16 Eylül …

Her ay 7.500 esnaf kepenk indiriyor

TESK bilgilerine nazaran 2022’nin birinci 8 ayında kapanan dükkan sayısı geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 20 artış gösterdi. 60 bine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.