İSKİ her ay 500 milyon lira açık veriyor: Olağanüstü toplanma çağrısı

İstanbul Su Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) Genel Müdürü Raif Mermutlu, son dönemde artan maliyetler nedeniyle kurumun işletme giderlerinin yüzde 203 arttığını açıkladı. Mermutlu, İSKİ’nin her ay 500 milyon lira açık verdiğini bildirdi. Motorin fiyatlarının bir yılda yüzde 241, elektriğin de yüzde 239 arttığını söyleyen Mermutlu, aynı dönemde su fiyatlarının değişmediğini vurguladı. Bu fiyatların sürdürülebilir olmadığı vurgulayan Mermutlu, İSKİ Genel Kurulu’nu olağanüstü toplanmaya davet etti.

EKONOMİ 24.03.2022 12:27

İSKİ her ay 500 milyon lira açık veriyor: Olağanüstü toplanma çağrısı

Abone Ol google-news

İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu ‘Sürdürülebilir Su Yönetimi” konusuyla ilgili basın mensuplarıyla bir araya geldi. Son dönemde atan girdi maliyetlerini tek tek açıklayan Raif Mermutlu, İSKİ bütçesinin her ay 500 milyon lira açık verdiğini duyurdu. Bu durumun ileride telafisi zor durumlara neden olacağını vurgulayan Mermutlu, “Eğer bu fiyatlara su satmaya devam edersek bu işin sürdürülebilir olmadığını İstanbulluların bilmesini istiyoruz” dedi.

Mermutlu, tüm giderleriyle birlikte 10 milyar 364 milyon lira olarak onaylanan İSKİ bütçesinin, maliyetlerde yaşanan son artışlar nedeniyle 15 milyar liranın üzerine çıktığını açıkladı. İçme suyunun vatandaşlara ulaştırılması için elektrik, akaryakıt, beton, personel ücretleri gibi birçok maliyet giderleri olduğunu belirten Mermutlu, bu maliyet artışların karşılanamayacak boyutlara ulaştığını vurguladı.

İSKİ 2022 yılı için 1 milyar 300 milyon lira olarak hesapladığı elektrik giderleri 3 milyar liraya yükseldi. Aynı dönemde, 2 milyar 50 milyon lira personel gideri 2 milyar 350 milyon liraya; içmesuyu ve atıksu yatırımları 5 milyar liradan 6,7 milyar liraya; 180 milyon lira olarak hesaplanan kimyasal gider 570 milyon liraya; 170 milyon lira olarak hesaplanan doğalgaz-akaryakıt giderleri ise 540 milyon liraya ulaştı.

“2019’DAN BU YANA AYNI FİYATLARLA DEVAM EDİYORUZ”

İBB Meclisi’nde geçen ay zam teklifinin reddedildiğini hatırlatan İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu su fiyatları konusunda İSKİ’nin 30 büyükşehir içinde 23.sırada olduğunu belirtti.

Mermutlu su fiyatları hakkında şu bilgileri verdi:

“Bugün İstanbulluların yüzde 86’lık dilimi, birinci kademe olan 0-15 metreküplük dilimden su kullanıyor. Bu suyumuzun birim fiyatı ise 5 lira 56 kuruş. Bu fiyattan verdiğimiz bir metreküp suyun parası ile hem içmesuyu hem de atıksu yatırımlarımızı aynı zamanda da işletmemizi yapıyoruz. Elektrik giderlerimizi karşılıyoruz. Personel giderleri ile kimyasal madde masraflarımızı karşıladığımız gibi, ayrıca bu 5 lira 56 kuruş ile evlerden çıkan atık suyu da topluyor ve çevreye zarar vermeden bertaraf ediyoruz. Bu fiyatla İstanbul 30 Büyükşehir Belediyesinin uyguladığı su tarifeleri içerisinde 23.sırada bulunuyor.”

TOPLANMA ÇAĞRISI

Son 3 yıldan beri su fiyatlarında önemli bir artış olmadığını söyleyen Raif Mermutlu, 2019 yılı başındaki fiyatlarla işletme ve yatırımları sürdürmeye çalıştıklarını belirtti. Bu fiyatların sürdürülebilir olmadığı vurgulayan Mermutlu, İSKİ Genel Kurulu’nu olağanüstü toplanmaya davet etti.

TOPLAM 4,5 MİLYAR LİRALIK YATIRIM

Taşkın riski olan 104 noktanın 83’ünde çalışmaların tamamlandığını anlatan İSKİ Genel Müdürü Mermutlu, geri kalan 21 noktada ise çalışmaların devam ettiğini belirtti. Çeşitli çaplarda yaklaşık bin 100 kilometre atıksu ve yağmursuyu hattı ile 600 kilometre içmesuyu hattı inşa ettiklerini ifade eden Mermutlu, tüm bu yatırımların toplamda 4,5 milyar liraya ulaştığını kaydetti.

ZAM YAPILMAZSA YATIRIMLAR GECİKİR

Toplantıda basının “İstediğiniz oranda zam olmazsa İstanbulluların suyu kesilecek mi?” sorusuna cevap veren İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu, “Elbette böyle bir şey olmasını asla arzu etmeyiz. Suyu kesmeyiz ancak İstanbullunun ihtiyacı olan yatırımlar gecikecektir” dedi.

Zam oranıyla ilgili genel kurula artan maliyet oranlarını sunacaklarını belirten Mermutlu, “Genel kurulun bizim arzu ettiğimiz ve İstanbul halkını en rahatsız edecek bir zam oranı vereceklerine inanıyorum” dedi.

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Related Posts

Bakanlıktan toplumsal konut projesi için ’10 yanlış, 10 doğru’ açıklaması

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca, toplumsal konut projesinde bilgi kirliliğine yol açan 10 yanlış bilgiye 10 gerçek yanıtla …

Tüketici hakem heyetlerine müracaatlarına 30 bin lira kuralı geldi

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan “Tüketici Hakem Heyetleri Yönetmeliği” Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna nazaran, tüketici hakem …

Kripto Para Milyarderi: Çöküşte Altın ve Bu Coin Kazandıracak!

Enflasyonun hızlı büyümesinin ardından yatırımcılar, hangi varlığın en iyi enflasyondan korunma aracı olduğunu düşünmekte. Birçok yatırımcı …

Dünyanın en güçlü ikincisi Jeff Bezos yerine Gautam Adani oldu

“Dünyanın en güçlü kişisi” olmak çok fazla argümanlı bir tarif. Öbür tüm insanların olmak istediği yerde bulunmak baş döndürücü bir his olmalı …

ABD’de petrol sondaj kulesi sayısı arttı

Petrol alanı hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık bilgilere nazaran, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 10-16 Eylül …

Her ay 7.500 esnaf kepenk indiriyor

TESK bilgilerine nazaran 2022’nin birinci 8 ayında kapanan dükkan sayısı geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 20 artış gösterdi. 60 bine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.