İki partiden kadın vekiller birleşti, kürtaj yasağına engel oldu

ABD’nin Güney Carolina eyaletinde, Cumhuriyetçi Parti’nin eyalet senatosunda oylanmak üzere sunduğu yasa tasarısı kadın senatörlerin birleşmesiyle engellendi.

Senatodaki Cumhuriyetçi, Demokrat ve bağımsız beş kadın senatörün hepsi, kürtaj yasağı tasarısının görüşülmesini engelledi. Cumhuriyetçi Senatör Sandy Senn, sosyal medya hesabından diğer kadın senatörlerle bir fotoğrafını paylaşarak, üç Cumhuriyetçi, bir Demokrat ve bir bağımsız vekilin ‘birleşmiş ve durdurulamaz olduğunu’ söyledi.

‘YASAĞI GÖRÜŞMEYE BAŞLAYALIM’ TASARISI BİR OY FARKLA REDDEDİLDİ

Reuters’ın aktardığına göre, Güney Carolina eyalet senatosunda 27 Nisan’da yapılan oturumda kürtaj yasağına karşı bir araya gelen kadın senatörler, kürtajı neredeyse tamamen yasaklayan tasarının görüşülmesinin 2024’e ertelenmesini sağladı. Söz konusu yasağın görüşülmeye başlanması yönündeki teklif, bir oy farkla reddedildi.

Senn, dün sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda, “Diğer eyaletlerdeki Cumhuriyetçi liderler, ılımlı yaklaşımları destekliyor. Tanımadığım insanlar bile kampanyamı desteklemeye başladı” ifadelerini kullandı. Eyalette olası bir kürtaj yasağının referanduma götürülmesini isteyen Senn, Güney Carolina Cumhuriyetçilerinin söz konusu yasağı geçirmek için bu yasama döneminde üç kez girişimde bulunduğunu aktardı.

ROE-WADE KARARI SONRASI ABD’DE KÜRTAJ HAKLARI

ABD Yüksek Mahkemesi, ülke genelinde kürtaj hakkını anayasal olarak garanti altına alan 1973 tarihli “Roe-Wade kararını” 24 Haziran 2022’de iptal etti. Bu karar ile kürtaj anayasal bir hak olmaktan çıkarken bu konudaki kanunlar eyaletlerin kendi inisiyatiflerine bırakıldı. Mahkemenin muhafazakâr yargıçlarından Samuel Alito tarafından kaleme alınan karar görüşünde Roe-Wade kararının, ‘açıkça yanlış’ olduğu ve kaldırılması gerektiği savunuldu. Karara hayır oyu veren üç liberal yargıç -Stephen Breyer, Sonia Sotomayor, Elena Kagan- yazdıkları ortak şerhte “Bugünün kararının bir sonucu kesin: kadın haklarının ve özgür ve eşit vatandaşlar olarak statülerinin kısıtlanması” yorumunda bulundu.

ABD Yüksek Mahkemesi’nin aldığı Roe-Wade kararını bozma kararı, kararın bozulacağının basına sızdığı Mayıs-Haziran 2022 döneminde ve sonrasında ülke çapında protestolara neden oldu. Kürtaj hakkının temel bir hak ve sağlık hakkı olduğunu dile getiren binlerce kadın ve kürtaj hakları savunucusu pek çok eyalette ‘Yasalarınızı bedenimden çekin’, ‘Benim bedenim, benim tercihim’ ve ‘Kürtaj hakkı, sağlık hakkıdır’ yazılı dövizler taşımıştı.

Roe-Wade kararının bozulmasının ardından çoğu ABD’nin güneyinde olmak üzere 13 eyalette kürtaj tamamıyla yasaklandı. Buna eyaletler, ABD’nin Idaho, Güney Dakota, Wisconsin, Teksas, Oklahoma, Missouri, Arkansas, Louisiana, Tennessee, Mississippi, Kentucky, Alabama ve Batı Virginia’ydı. Kürtaj hakkına erişim Georgia eyaletinde gebeliğin ilk 6 haftası ile sınırlandırılırken Utah, Arizona, Kuzey Carolina ve Florida’da 15, 18 veya 20 hafta sınırı bulunuyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir