Hazırgiyimci ham madde sorununun krize dönüşmemesi için çözüm istedi

Hazırgiyim ve konfeksiyonda ham madde fiyatlarındaki olağanüstü artışın hem üretimi hem de ihracatı tehdit eder hale geldiğini belirten sektör temsilcileri, sorunun krize dönüşmemesi için bir dizi çözüm talep etti.

Hazırgiyim ve konfeksiyondaki 5 ihracatçı birlik ile 13 sektörel dernekten yapılan ortak açıklamada, özellikle pamuk ve pamuk ipliği tedarikine yönelik tedbir alınmaması halinde ürün fiyatlarında önemli artışlar yaşanacağı ve bunun enflasyona olumsuz etkilerinin de önümüzdeki aylarda görüleceği belirtildi.

‘1 DOLARLIK ARTIŞ ÜRÜNE 3 DOLAR OLARAK YANSIYOR’

Söz konusu birlik ve dernekler adına konuşan İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe, ham madde fiyatlarındaki artışın sadece ihracatçının elini zayıflatmadığını, iç piyasada da enflasyonu yukarı yönde etkilediğini belirtti ve sadece ekim ayında hazırgiyim fiyatlarında yüzde 8.08 artış olduğunu söyledi.

Gültepe, “Hem ihracata hem de yurt içine çalışan firmalar yeni sezon ürünlerini yüksek maliyetle üretti. Ham madde birim fiyatında 1 dolarlık artış, mağaza rafındaki ürüne 3 dolar olarak yansıyor. Ne yazık ki bu maliyet artışlarının enflasyona olumsuz etkisini önümüzdeki aylarda da görmek durumunda kalacağız” diye konuştu.

‘SİPARİŞLERİ GERİ ÇEVİRMEK ZORUNDA KALIYORUZ’

Gültepe, “Uluslararası pazarlarda emtia fiyatları son bir yılda dolar üzerinden ortalama yüzde 20 arttı. Türkiye’de bu oran yüzde 35–40 düzeyinde. Pamuk ve pamuk ipliğinde çok daha yüksek bir fiyat artışı ile karşı karşıyayız” dedi ve ekledi:

“Son bir yılda pamuğun fiyatı dünyada yüzde 57, Türkiye’de yüzde 86 artış gösterdi. Pamuk ipliğini yurt içinden uluslararası piyasalara göre 0.80-1 dolar daha pahalıya alıyoruz. Fiyat artışı bir yana tedarikte de sıkıntı çekiyoruz. Önceleri 2-3 haftada gelen ham madde şimdi 4-5 haftada elimize ulaşıyor. Ham madde temininde yaşadığımız sorunlar nedeniyle termin sürelerimiz uzuyor ve zaman zaman siparişleri geri çevirmek zorunda kalıyoruz.”

‘HEDEF KATMA DEĞERLİ İHRACAT OLMALI’

Çin ve Asya ülkelerinden bu yıl Türkiye’ye önemli bir sipariş kayması olduğunu hatırlatan Gültepe, ham maddeye erişimdeki sorunlar nedeniyle bu avantajı istedikleri gibi kullanamadıklarını söyledi.

Türkiye’nin pamuk ve pamuk ipliği ihracatında büyük artış olduğunu ancak bu nedenle hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün iç pazarda bu hammaddeleri bulmakta büyük sıkıntı çektiğini belirten Gültepe, pamuk ve pamuk ipliği ihracatına gözetim uygulanması, iplik ithalatında ek verginin kaldırılması çağrısı yaptı.

Gültepe, “2021 Ocak-Ekim döneminde pamuk ipliği ihracatında 2020’ye göre yüzde 68.4, 2019’a göre yüzde 30.4 artış var. İhracata elbette karşı değiliz. Ancak bizim hedefimiz katma değerli ihracat olmalı.

10 aylık ortalamalara baktığımızda elyafın 2, ipliğin 4, kumaşın 6-7 dolara ihraç edildiğini görüyoruz. Oysa biz o ürünleri işleyip hazır giyim ve konfeksiyona dönüştürebilirsek 16-17 dolara satabilir, katma değerli ihracatımızı artırarak çok daha fazla döviz kazandırabiliriz” diye konuştu. (REUTERS)

Related Posts

Borsa İstanbul’dan bayram düzenlemesi: 7 günlük takas mühleti

Bu hafta cuma günü Kurban Bayramı nedeniyle 4 buçuk günlük tatile girecek Borsa İstanbul’da, gerçekleştirilecek süreçlerin takası 13 Temmuz …

TMO, ayçiçek hasadına sayılı günler kala 18 bin ton yağ ihalesi yaptı

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ayçiçeği hasadına kısa bir mühlet kala 18 bin ton ham ayçiçeği yağı ihalesi yaptı. Dünya gazetesinen Mehmet …

Bakan Nebati herhalde ironi yaptı… Enflasyon sözleri tartışma yarattı

Diyarbakır’daki temasları kapsamında AKP İl Başkanlığını ziyaret eden Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati partililerle bir araya geldi.Burada …

Bitci Teknoloji Durdurulamıyor: CRBT Token Geliyor!

Dünyanın önde gelen takım ve organizasyonlarını Blockchain teknolojisiyle buluşturan Bitci Teknoloji, Coritiba Foot Ball Club ile kapsamlı bir iş …

E-ticarette tekelleşmeye son verilecek

Canan SAKARYA Dünyada ve Türkiye’de hızla büyüyen özellikle COVID-19 salgınıyla birlikte daha da öne çıkan e-ticarette rekabeti bozucu veya …

Borsa günü yüzde 1,54 kayıpla tamamladı

BIST 100 endeksi, evvelki kapanışa nazaran 39,02 puan azalırken, toplam süreç hacmi 36,1 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.