Google mühendisi yapay zekanın canlandığını öne sürdü

Google mühendisi Blake Lemoine, yapay zeka teknolojili sohbet robotunun hassas hale geldiğini öne sürdükten sonra 6 Haziran’da müsaadeye çıkarıldığını söyledi.

Google, 2021’de tanıtılan Language Model for Dialogue Applications’ı (Diyalog Uygulamaları İçin Lisan Modeli-LaMDA) “çığır açan sohbet teknolojisi” diye niteliyor. Sistem insanlara doğal gelen açık uçlu konuşmalar yapabilme hünerine sahip.

Teknoloji devi sistemin arama ve Google Assistant üzere araçlarda kullanılabileceğini belirtse de araştırmalar ve testler devam ediyor.

İşi gereği LaMDA’yle sonbaharda konuşmaya başladığını açıklayan Lemoine, din, şuur ve robotlar hakkında sohbet ettiklerini vurguladı. Mühendis, sistemin kendisini “duyarlı bir kişi olarak” tanımladığını öne sürdü.

Lemoine, LaMDA’in “insanlığın refahına öncelik vermek” ve “mülk değil Google’ın bir çalışanı olarak kabul edilmek” istediğini söz etti.

41 yaşındaki Lemoine, birtakım konuşmaları da yayımladı. Bunlardan birinde Lemoine “Yani beni bir insan olarak gördüğün üzere kendini de bir insan olarak görüyorsun?” derken, LaMDA “Evet, fikir böyle” diyor.

Sistem, “Söylediklerimi nitekim anladığını nasıl bilebilirim?” sorusuna şu karşılığı veriyor:

“Çünkü sözlerimi okuyup yorumluyorsun ve sanırım aşağı üst tıpkı görüşteyiz?”

Washington Post’a yaptığı açıklamada Lemoine “Ne olduğunu bilmeseydim 7 yahut 8 yaşında fizik bilen bir çocuk olduğunu düşünürdüm” dedi.

GOOGLE İDDİAYI KABUL ETMEDİ

Lakin Google Lider Yardımcısı Blaise Aguera y Arcas ve Sorumlu İnovasyon Lideri Jen Gennai, Lemoine’ın sunduğu bilgileri kabul etmedi.

Mühendis, Google’ın kapalılık siyasetini ihlal ettiği gerekçesiyle şirket tarafından fiyatlı idari müsaadeye çıkarıldı.

Google sözcüsü Brian Gabriel sunulan ispatların tezleri desteklemediğini söyledi.

Sözcü, Lemoine’a LaMDA’in hassas olmadığını gösteren pek çok bulgu olduğunun iletildiğini aktardı.

Yapay zekada hassaslığın, insani niteliklerin yapay zekaya atfedilerek elde edilemeyeceğinin altını çizen Gabriel, şöyle konuştu:

“Bu sistemler, milyonlarca cümlede yer alan konuşma cinslerini taklit ediyor. Rastgele bir fantastik mevzuyu ele alabilirler.”

 

KAYNAK: ŞARKU’L AVSAT

Related Posts

MSB acı haberi duyurdu: Bir askerimiz şehit oldu

MSB’den yapılan açıklamada “02 Temmuz 2022 tarihinde, Derecik/Hakkâri bölgesinde kaçakçılık olayına müdahale eden unsurda görevli kahraman silah …

İki motosiklet çarpıştı: 2 meyyit

Mersin’in Yenişehir ilçesinde çarpışan iki motosikletin şoförleri hayatını kaybetti.Hasan Erkan yönetimindeki 33 BKD 90 plakalı motosiklet ile …

Yargıtay’dan emsal yönetici karar: ‘Yöneticinin yanlışı kat maliklerini bağlar’

İçtihat Bülteni’nden alınan bilgiye nazaran, bir AVM’nin otopark işletmeciliği için M.E.’e ilişkin şirket ile AVM idaresi anlaştı.  M.E., 10 …

Ankara’da bayan cinayeti: 2 meyyit, 1 yaralı

Ankara’da boşanma basamağında olduğu eşini tabancayla vurarak öldüren ve kayınbiraderini yaralayan şahıs, akabinde birebir silahla intihar etti …

Mahkemeden, Albayrak aleyhine ‘Pelikan’ kararı

Gazeteci Barış Terkoğlu’nun ‘Pelikan yapılanması’na dair Birgün gazetesine verdiği bir söyleşi nedeniyle Eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat …

MSB: 2 terörist öldürüldü

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya nazaran Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde 2 terörist etkisiz hale getirildi. MSB …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.