Elon Musk iki günde 50 milyar dolar kaybetti

Tesla’daki hisselerini satacağını söyleyen Elon Musk’ın serveti son iki günde rekor seviyede eridi.

Elon Musk, Tesla hisselerinin art arda iki gün değer kaybetmesi nedeniyle Bloomberg Milyarderler Endeksi verilerine göre, 50 milyar dolar kaybetti.

Musk’ın servetindeki bu kayıp Bloomberg Milyarderler Endeksi tarihindeki en büyük iki günlük düşüş olarak kayıtlara geçti. Günlük rekor düşüş Jeff Bezos’un 2019’da MacKenzie Scott’tan boşanmasının ardından gelen 36 milyar dolarlık kayıptı.

Musk’ın hafta sonu Twitter takipçilerine “Şirketteki hissemin yüzde 10’ununu satayım mı?” diye sorması ve ardından kardeşi Kimbal’ın anketten hemen önce hisse sattığı haberinin yayılması, Tesla hisselerindeki düşüşü tetikledi. Ardından ünlü yatırımcı Michael Burry, Elon Musk’ın kişisel borçlarını karşılamak için Tesla hisselerini satmak isteyebileceğini söyledi.

Haberlerin ardından Nasdaq’da 1220 dolar seviyelerinde olan Tesla hissesinin fiyatı iki günde yüzde 16’lık kayıpla 1020 seviyelerine kadar geriledi. Bu kaybın ardından Musk’ın serveti ise 288 milyar dolar oldu.

FARK AZALDI

Şuanki serveti ile dünyanın en zengin insanı olan Musk’la ikinci sıradaki Amazon’un kurucusu Jeff Bezos arasında güncel olarak 83 milyar dolar bulunuyor. Musk, ilk kez ocak ayında Bezos’u geride bırakmış ve ikili arasındaki uçurum yakın zamanda 143 milyar dolara çıkmıştı.

Düşüşe rağmen, Tesla’nın güçlü kazanç artışı ve teslimat rakamları ile SpaceX’in yüksek değerlemesi sayesinde elde ettiği kazanımlar sayesinde Musk’ın serveti yılbaşındaki seviyesinden yüzde 70 daha fazla.

Tesla’nın piyasa değeri, geçen ay üçüncü çeyrek sonuçlarının piyasa beklentilerini önemli ölçüde aşmasının ve araç kiralama şirketi Hertz Global Holdings Inc.’in 100 bin Tesla otomobil siparişi vermesinin ardından 1 trilyon doların üzerine çıkmıştı.

 NE  OLDU?

Musk, Twitter’da hisselerini satmak için bir anket gerçekleştirdi. Anketin sonucunda Twitter kullanıcıları Musk’ın hisselerini satması gerektiğini belirtti.

Musk, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda milyarderler vergisine atıfta bulunarak “Son dönemde gerçekleşmemiş kazançların vergi kaçırmak olduğuna dair tartışmalar sürerken Tesla hisselerinin yüzde 10’unu satmayı öneriyorum. Siz destekliyor musunuz?” sorusunu yöneltmişti.

Anket 3,5 milyondan fazla oy aldı ve ankete katılanların yüzde 57,9’u evet oyu kullandı.

Musk’ın bu kararının arkasında ABD’de çıkması planlanan milyarderler vergisi ve Musk’ın vergi borçları bulunuyor. Milyarderler vergisi ABD Kongresi’nde onaylanırsa elinde dev bir servet bulunduran Musk, büyük bir vergilendirmeyle karşı karşıya kalacak.

Related Posts

Borsa İstanbul’dan bayram düzenlemesi: 7 günlük takas mühleti

Bu hafta cuma günü Kurban Bayramı nedeniyle 4 buçuk günlük tatile girecek Borsa İstanbul’da, gerçekleştirilecek süreçlerin takası 13 Temmuz …

TMO, ayçiçek hasadına sayılı günler kala 18 bin ton yağ ihalesi yaptı

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ayçiçeği hasadına kısa bir mühlet kala 18 bin ton ham ayçiçeği yağı ihalesi yaptı. Dünya gazetesinen Mehmet …

Bakan Nebati herhalde ironi yaptı… Enflasyon sözleri tartışma yarattı

Diyarbakır’daki temasları kapsamında AKP İl Başkanlığını ziyaret eden Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati partililerle bir araya geldi.Burada …

Bitci Teknoloji Durdurulamıyor: CRBT Token Geliyor!

Dünyanın önde gelen takım ve organizasyonlarını Blockchain teknolojisiyle buluşturan Bitci Teknoloji, Coritiba Foot Ball Club ile kapsamlı bir iş …

E-ticarette tekelleşmeye son verilecek

Canan SAKARYA Dünyada ve Türkiye’de hızla büyüyen özellikle COVID-19 salgınıyla birlikte daha da öne çıkan e-ticarette rekabeti bozucu veya …

Borsa günü yüzde 1,54 kayıpla tamamladı

BIST 100 endeksi, evvelki kapanışa nazaran 39,02 puan azalırken, toplam süreç hacmi 36,1 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.