e-Devlet girişi nasıl yapılır? e- Devlet şifresi nasıl alınır?

e-Devlet kapısı, yurttaşlara kamu kurum ve kuruluşlarına gitmeye gerek olmadan pek çok süreci yapma imkanı sunuyor. e-Devlet kapısını kullanarak, sorgulama hizmetleri, müracaat hizmetleri, bütünleşik hizmetler, doküman üretme hizmetleri, ödeme hizmetleri, bilgilendirme hizmetleri, ödeme hizmetleri, abonelik hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

E-DEVLET ŞİFRESİ NASIL ALINIR?

Birinci e- Devlet şifresi bir PTT şubesinden satın alınır. PTT’den alınan birinci e- Devlet şifresi e-Devlet uygulaması üzerinden değiştirilebilir. Şayet e- Devlet uygulamasına cep telefonu numarası yahut e-posta adresi kaydedildiyse şifrenin unutulması durumunda tekrar PTT’ye gitmeye gerek olmaz. Kaydedilen cep telefonu numarası yahut e-postaya doğrulama kodu gönderilerek şifre yenileme süreci gerçekleştirilebilir.

Fakat sisteme bu bilgiler girilmediyse şifrenin unutulması durumunda PTT’den yeni bir şifre alınması gerekmektedir.

E-DEVLET ŞİFRESİ NASIL YENİLENİR?

e- Devlet şifresi hiç kimse ile paylaşılmamalıdır. Rastgele bir kamu kurumu sizden süreçler için e-devlet şifrenizi istemeyeceği üzere, iş başvurusu sırasında da bu bilgi sizden asla istenemez.

E-DEVLET’E NASIL GİRİŞ YAPILIR?

e- Devlet kapısına turkiye.gov.tr adresinden giriş yapılabilir. e- Devlet kapısına giriş yapılabilmesi için TC kimlik numarası ve şifreye muhtaçlık vardır. e- Devlet kapısının taşınabilir uygulaması cep telefonuna indirilebilir. Taşınabilir uygulamaya da yeniden TC kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılır. 

E- DEVLET ŞİFRESİNİ KİMLER ALABİLİR?

15 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Mavi kartlılar (5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun 28. unsurunda belirtilen yabancı ülke vatandaşları), Türkiye Cumhuriyeti yetkili makamlarınca verilmiş yabancı kimlik numarasına sahip yabancılar e Devlet şifresi alabilir.

E-DEVLET ŞİFRESİ FİYATLI Mİ?

Birinci şifre için PTT tarafından süreç masrafı olarak 2 TL tahsil edilmektedir. Birinci şifreden sonra alınacak şifeler için ise 4 TL fiyat ödenmektedir.

 

 

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.