Dışişleri Bakanlığı’ndan Yunanistan makamlarının açıklamalarına kınama

Son dakika haberi! Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada şunlar denildi:

“Yunanistan resmi makamları tarafından mesnetsiz “Pontus” tezlerinin yıldönümü mazeretiyle yapılan ve tarihi bütünüyle çarpıtmaya yönelik hezeyan dolu açıklamaları külliyen reddediyoruz.

Yunan makamlarının tarihi akıldışı bir formda çarpıtma gayretlerini ısrarla sürdürdüğünü görmek üzücüdür. Türkiye aykırısı lobilerin bu çarpık savları üçüncü ülkelerde gündeme taşıyarak kamuoyunu aldatmaya yönelik gayretlerini da kınıyoruz.

Tarihten hasımlık çıkartmaya ve genç jenerasyonları yanlış bir mecrada yönlendirmeye çalışanların bu gayretlerinin barış ve istikrara hizmet etmeyeceği açıktır.

Gerçekle bağdaşmayan yapay tarih anlatımlarından medet ummak yerine, Yunanistan’ın Anadolu’yu işgal ve istila teşebbüsü sırasında işlediği ve Müttefik Devletleri Tahkikat Kurulu raporunda yer aldığı üzere Lozan Barış Antlaşması’yla tespit edilmiş insanlık kabahatleriyle yüzleşmesi daha makul bir tercih olacaktır. Keza bu savları ileri sürenlerin, 1821 Tripoliçe katliamı dahil, başta Türkler olmak üzere öteki dini yahut etnik kümelere karşı işlenen vahşet cürümlerini ve mezalimi hatırlamalarında da fayda olacaktır.

Yunanistan’ı gerçekleri çarpıtmak yerine işbirliği temelinde barış, istikrar ve müreffeh bir gelecek için birlikte efor sarf etmeye davet ediyoruz.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.