Destici: Aday konusunda uzlaşamadılar

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Lideri Mustafa Destici, muhalefet partilerinin 6’lı masasına değinerek “Hepsinin farklı adaylarının olduğunu düşünüyorum. Aday konusunda uzlaşamadılar, onun için de şimdi adaylarını açıklayamıyorlar. Sayın Kılıçdaroğlu’nun ‘seçim tarihi açıklansın, ondan sonra adayımızı açıklarız’ formundaki beyanı büsbütün bundan dolayıdır” dedi.

BBP Genel Lideri Mustafa Destici, Abdullah Çatlı’nın ölen annesi Remziye Çatlı’nın cenazesi için Nevşehir’e geldi. Çatlı’nın ailesine taziyelerini ileten Desteci, akabinde partisinin vilayet başkanlığını ziyaret etti.

Destici, bir gazetecinin Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayının kim olacağı tarafındaki sorusuna şöyle karşılık verdi:

* “O masada 6 kişi var. Bir de masanın üzerinde gözükmeyen lakin masanın her tarafında bulunan 7’nci bir ortak var. O da PKK’nın siyasi uzantısı HDP.

* Natürel ABD Lideri Biden biliyorsunuz ‘muhalefetteki dostlarımızla birlikte Türkiye’deki iktidarı değiştireceğiz’ dedi. Hasebiyle o da masaya müdahil.

* Bilhassa biliyorsunuz sık sık büyükelçileri ile görüşmeler yapılıyor. 6’lı masadaki birtakım siyasi partilerin genel liderleri ve manzarada olmayan basından kapalı o masadaki kimi parti yetkilileri de yeniden ABD büyükelçisinin yahut büyükelçilik yetkililerinin görüşmeleri var. Onun için o masada kararın kolay verileceğini zannetmiyorum.

* Bütün bu söylediğim sebeplerden ötürü masadaki 6 kişinin iradesinin tek başına kâfi olacağını düşünmüyorum. Orada Cumhurbaşkanı adayı belirlenirken kesinlikle HDP’nin ve PKK’nın görüşü dikkate alınır. ABD’nin de dikkate alınır kanaatindeyim.”

“KILIÇDAROĞLU’NUN ADAY OLMASINDAN DAHA DOĞAL BİR ŞEY OLAMAZ”

Kelamlarını sürdüren Destici, şu formda konuştu:

* “Fakat şu andaki zahire nazaran baktığımızda yeniden masadaki 6 kişi açısından değerlendirdiğimizde de o masanın tamamının başında farklı cumhurbaşkanı adayı olduğunu kestirim ediyorum.

* Sayın Kılıçdaroğlu kendisi aday olmak istiyor, partisi onu aday göstermek istiyor. Kendi kurmayları onu aday olarak görmek istiyor, doğrudur haklarıdır. Zira bu masanın oluşmasında ve kurulmasında en çok emek veren sayın Kılıçdaroğlu olmuştur.

* O masanın lokomotif partisi en fazla oya sahip olan CHP’dir. Sayın Kılıçdaroğlu’nun aday olmasından öbür doğal bir şey olamaz diye düşünüyorum. Lakin öteki 5 parti genel lideri ve HDP’nin adayı kim diye söylerseniz bunların başında da farklı adaylar olduğunu düşünüyorum.

* Birisinin başında Mansur Yavaş var, öbürkünün de Ekrem İmamoğlu var. Başkasının kendisi, bir oburunun de eski Cumhurbaşkanı var. İşte hepsinin farklı adaylarının olduğunu düşünüyorum. Onun için aday konusunda uzlaşamadılar, onun için de şimdi adaylarını açıklayamıyorlar.

* Sayın Kılıçdaroğlu’nun ‘seçim tarihi açıklansın, ondan sonra adayımızı açıklarız’ formundaki beyanı büsbütün bundan dolayıdır. Yani şimdi adaylık konusunda bir mutabakat ve mutabakat sağlanamamıştır. Bunu zati masada oturan kimi parti genel liderlerinin devir periyot açıklamalarından çok net bir halde anlıyoruz.”

“TÜRKİYE SEÇİMLERİN EN İNANÇLI YAPILDIĞI ÜLKELERİN BAŞINDA GELİYOR”

Seçim güvenliğine de değinen Destici, şu sözleri kullandı:

* “Ben bir sefer şunu söyleyeyim; Türkiye seçimlerin en inançlı yapıldığı ülkelerin başında geliyor. Yani bunu çok seçim yaşamış biri olarak söylüyorum.

* Neden? Zira bir kez birinci dört partinin sandık vazifelisi var. Seçime katılan partilerin müşahitleri var. Ayrıyeten sandık lideri var, başka bir sandık vazifelisi var. Yani bir seçim sandığının başında her partiden en az 20-30 tane misyonlu var.

* Artık biz diyelim ki Cumhur İttifakı’nda 3 siyasi parti, Millet İttifakında 6 parti var. 7’ncisi HDP var. Öteki partiler var. Yani biz seçim sandığında 3 kişi olacak isek onlar 13 olacaklar. 7 müşahit ve hatta bir de sandık vazifelisi koyduğunda oradan birinci üç parti en az 10 kişi var. Onun için bunlar büsbütün milletin başını karıştırmak için söylenmiş sözlerdir.

* Türkiye’de seçimler inançlı yapılmaktadır. Bugüne kadar da 1950 yılından itibaren yapılan seçimlerde bir şaibe buluşmamıştır. Birtakım istisnalar olmuş mudur? Olmuştur, olabilir ancak bu genele şamil hiçbir vakit olmamıştır.

* Hele ki son yıllarda teknoloji gelişmiştir. Şu cep telefonu ile oradaki müşahitler sandıklardaki sonuçları alıp toplayabiliyorlar. Onun için bu çalışmaları daha önemli ve gerçekçi şeyler konusunda çalışırlarsa memleketin daha hayrına olur diye düşünüyorum.” DHA

Related Posts

MSB acı haberi duyurdu: Bir askerimiz şehit oldu

MSB’den yapılan açıklamada “02 Temmuz 2022 tarihinde, Derecik/Hakkâri bölgesinde kaçakçılık olayına müdahale eden unsurda görevli kahraman silah …

İki motosiklet çarpıştı: 2 meyyit

Mersin’in Yenişehir ilçesinde çarpışan iki motosikletin şoförleri hayatını kaybetti.Hasan Erkan yönetimindeki 33 BKD 90 plakalı motosiklet ile …

Yargıtay’dan emsal yönetici karar: ‘Yöneticinin yanlışı kat maliklerini bağlar’

İçtihat Bülteni’nden alınan bilgiye nazaran, bir AVM’nin otopark işletmeciliği için M.E.’e ilişkin şirket ile AVM idaresi anlaştı.  M.E., 10 …

Ankara’da bayan cinayeti: 2 meyyit, 1 yaralı

Ankara’da boşanma basamağında olduğu eşini tabancayla vurarak öldüren ve kayınbiraderini yaralayan şahıs, akabinde birebir silahla intihar etti …

Mahkemeden, Albayrak aleyhine ‘Pelikan’ kararı

Gazeteci Barış Terkoğlu’nun ‘Pelikan yapılanması’na dair Birgün gazetesine verdiği bir söyleşi nedeniyle Eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat …

MSB: 2 terörist öldürüldü

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya nazaran Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde 2 terörist etkisiz hale getirildi. MSB …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.