DEİK’te başkanlık için 200 bin TL ödeme şartı

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nda (DEİK) paralı başkanlık dönemi başladı. DEİK Yönetim Kurulu, yeni taşınacağı binanın taşınma ve operasyonel masraflarını karşılayabilmek için iş konseyi başkanı olmak isteyenlere 100 bin TL ila 200 bin TL arasında ödeme yapma şartı koydu.

Buna göre, DEİK’te artık iş konseyi başkanı olmak isteyenler, hangi ülkenin iş konseyi başkanı olmak istiyorlarsa, ülkelere göre belirlenen ücretleri ödemeden adaylık müracaatında bulunamayacaklar.

Sozcu.com.tr olarak ulaştığımız bilgilere göre, söz konusu durum dün itibarıyla ‘DEİK Ailesi Desteklerinizle Kendi Merkezine Taşınıyor’ başlıklı bir e-posta ile DEİK üyelerine bildirildi. Bir iki ay önce gönüllülük esasına dayanan bu durum, artık şarta bağlanmış oldu.

Üyelere gönderilen açıklamada, bu ödemeyi yapmayan iş konseyi başkan adaylarının seçilme yeterliliklerinin de ortadan kalkacağı belirtildi.

PARA YOKSA ADAYLIK DA YOK

DEİK yönetim kurulunun aldığı söz konusu kararda şu ifadeler yer aldı:

“2022 Ocak’ta yapılacak DEİK İş Konseyleri Seçimli Olağan Genel Kurullarında İş Konseyi Başkanı Adayı olabilmek için, her İş Konseyi Başkanı Adayının aday olduğu ülkenin İş Konseyi Grubuna göre belirtilen destek paketi tutarınca DEİK’e katkıda bulunması esastır. Ödemeyi yapmayanların, İş Konseyi Başkanı olarak seçilme yeterlilikleri ortadan kalkacaktır.”

Adaylık için istenilen tutarların ‘destek paketi’ şeklinde tanımlanması da dikkat çekti.

Buna göre DEİK, ‘A Sınıfı’ olarak belirlediği ülkelere aday olmak isteyenlerden 200 bin TL, ‘B Sınıfı Ülkeler’den 150 bin TL talep ederken; ‘C Sınıfı Ülkeler’ ile ‘Sektörel İş Konseyleri’nden  100’er bin TL talep etti.

Açıklamanın devamında, “DEİK ailesinin kendi merkezine taşınmasında yapmış olduğunuz katkı, ofisimizin duvarında adınız belirtilerek bir nişane olarak yer alacaktır” ifadelerine yer verildi.

DEİK: BİR KERELİĞE MAHSUS

Sozcu.com.tr olarak ulaştığımız bu bilgiyi DEİK de onayladı.

DEİK’ten tarafımıza yapılan açıklamada, Kurul’un Levent’teki mevcut binasına yüklü bir kira ödediği, kendi binasına taşınmak için üyelerden destek talep edilmesi kararı alındığı belirtildi.

Yönetim kurulu tarafından alınan bu kararın, istenilen ödemelerin taşınma ve operasyonel masrafları karşılayabilmek amacıyla bir kereliğe mahsus olduğu ifade edildi.

Ancak bu durum bir kereliğe mahsus da olsa, 1985’te kurulan ve Türk özel sektörünün dış ekonomik ilişkilerini yürütme görevi bulunan bir kurumda başkanlığın liyakat esası yerine ödeme şartına bağlanması, kurum içerisinde tepki yarattı.

Öte yandan, DEİK’in kiracı olduğu mevcut bina Levent’teki River Plaza idi. Alınan kararla yeni taşınılacak binanın ise Seyrantepe’deki Skyland gökdelenleri olduğu belirtildi. Galatasaray Spor Kulübü Türk Telekom Stadyumu’nun hemen yanında yer alan bu bina, Eroğlu Yapı tarafından inşa edildi.

Related Posts

Bakan Nebati herhalde ironi yaptı… Enflasyon sözleri tartışma yarattı

Diyarbakır’daki temasları kapsamında AKP İl Başkanlığını ziyaret eden Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati partililerle bir araya geldi.Burada …

Bitci Teknoloji Durdurulamıyor: CRBT Token Geliyor!

Dünyanın önde gelen takım ve organizasyonlarını Blockchain teknolojisiyle buluşturan Bitci Teknoloji, Coritiba Foot Ball Club ile kapsamlı bir iş …

E-ticarette tekelleşmeye son verilecek

Canan SAKARYA Dünyada ve Türkiye’de hızla büyüyen özellikle COVID-19 salgınıyla birlikte daha da öne çıkan e-ticarette rekabeti bozucu veya …

Borsa günü yüzde 1,54 kayıpla tamamladı

BIST 100 endeksi, evvelki kapanışa nazaran 39,02 puan azalırken, toplam süreç hacmi 36,1 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi …

Büyük sevince yol açmıştı: Manisa’da 15 bin hektarlık alanda petrol aranacak

Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğünün, petrol hakkına müteallik kararları, Resmi Gazete’nin sayısında …

BDDK’nın düzenlemesinin akabinde merak edilen soru cevap buldu: Şirketler 3,6 milyar dolar satacak

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BBDK) cuma akşamı “Piyasadaki dolarizasyonu engellemek ismine atılan adımların en yenisi olan karara …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.