Çiftçi açıklanan destek miktarına tepkili

Tarımda 2021 ve 2022’de sağlanacak destek miktarları belirlendi. İlgili Cumhurbaşkanı kararı, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Karara göre, 2021’de mazot ve gübre desteği de dahil olmak üzere dekar başına; buğday, arpa çavdar, yulaf ve tritikale için 42 TL destekleme ödemesi yapılacak. 2022’de yapılacak gübre desteği ise buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale için dekar başına 32 TL’ye düşecek.

Açıklanan rakamlar çiftçiyi mutlu etmedi. Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, SÖZCÜ’ye şu değerlendirmede bulundu:

SÜT ANALİZ DESTEĞİ DÜŞTÜ: 2021 yılında hasat ettiğimiz ürünler ve 2021 üretim sezonu için açıklanan ve geçen yıl ile arasında sadece Sayın Bakan’ın da önceden açıkladığı gübre , mazot desteklerinde ve kanolanın sertifikalı tohum ve fark desteğinde artış var. Diğer desteklerin tamamı aynı hatta süt analiz desteği düşürülmüş.

GEÇ DESTEK İŞLEVİNİ YİTİRİR: Madem aynı destekler açıklanacaktı, hiçbir önemli değişiklik yapılmayacaktı, neden yıl sonuna kadar beklendi? Desteklerin bir amacı da tarımsal ekim desenini belirlemede çiftçiyi teşvik etmek ve yönlendirmektir. Geç açıklanan destekler bu işlevini yitirir.

EN AZINDAN YENİ ÜRÜN EKİLMEDEN ÖDEYİN: Hiç olmazsa desteklerin tamamının yeni ürünler ekilmeden, çiftçiye ödemesinin yapılarak, çiftçinin finansman sorununa çare olmasını temenni ediyoruz.

Unutulmamalıdır ki geç ödenen tarımsal destekler tarım sektörüne değil, finansman sektörüne aktarılan kaynaklar olacaktır.

MUTLAKA GÖRÜŞÜMÜZ ALINMALI: Tarımsal desteklerin belirlenmesinde mutlaka çiftçi temsilcilerinin de görüşü alınarak bazı yeniliklere ve sadeleştirmeye gidilmesi gerekir. Yıllardır aynı kalemlere, hemen hemen aynı miktarlarda destekleme açıklanıyor ve ödeniyor. Oysa ki bu desteklerin etki analizleri bizlerin de görüşü alınarak yapılmalı ve ülkenin ihtiyacı olan, stratejik öneme sahip ürünler ile piyasada çiftçinin değerinin altında sattığı ürünlere daha fazla destek verilmelidir.

YENİ TARIM SAYIMI YAPILMALI: Aslında daha doğru ve etkin bir tarımsal destekleme için ilk yapılması gereken iş tarımsal envanterimizi net bir şekilde belirlemek, yani tarım sayımı yapılmaktır ve neyi ne kadar ekip ürettiğimiz doğru olarak belirlenmelidir.

REKABETÇİ DESTEKLEME: Bunun sonucunda ise bazı desteklerin gerekirse kaldırılması ve üretime ivme kazandıracak, rekabetçi ve çiftçiye de finansal kaynak olacak bir destekleme politikası ortaya konulmalıdır.

Tarımsal destekler konusunda en mutlu olduğumuz konu ise bir zamanlar tarımın desteklenmesi tartışılırken, bugün tarımın stratejik önemi kavranmış ve desteklemelerin miktarı ve ödeme zamanı tartışılıyor ise gelinen nokta tarım sektörü için bir başarıdır.

Related Posts

Bakan Nebati herhalde ironi yaptı… Enflasyon sözleri tartışma yarattı

Diyarbakır’daki temasları kapsamında AKP İl Başkanlığını ziyaret eden Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati partililerle bir araya geldi.Burada …

Bitci Teknoloji Durdurulamıyor: CRBT Token Geliyor!

Dünyanın önde gelen takım ve organizasyonlarını Blockchain teknolojisiyle buluşturan Bitci Teknoloji, Coritiba Foot Ball Club ile kapsamlı bir iş …

E-ticarette tekelleşmeye son verilecek

Canan SAKARYA Dünyada ve Türkiye’de hızla büyüyen özellikle COVID-19 salgınıyla birlikte daha da öne çıkan e-ticarette rekabeti bozucu veya …

Borsa günü yüzde 1,54 kayıpla tamamladı

BIST 100 endeksi, evvelki kapanışa nazaran 39,02 puan azalırken, toplam süreç hacmi 36,1 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi …

Büyük sevince yol açmıştı: Manisa’da 15 bin hektarlık alanda petrol aranacak

Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğünün, petrol hakkına müteallik kararları, Resmi Gazete’nin sayısında …

BDDK’nın düzenlemesinin akabinde merak edilen soru cevap buldu: Şirketler 3,6 milyar dolar satacak

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BBDK) cuma akşamı “Piyasadaki dolarizasyonu engellemek ismine atılan adımların en yenisi olan karara …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.