CHP’li Sarıbal: Sofralık zeytinde prim en az 1 lira olmalı

Bursa’nın Orhangazi ilçesinde, zeytin üreticisinin sorunlarını dinleyen CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, “Zeytin hasadı başladı. Marmarabirlik üreticiyi koruyan bir alım fiyatını bir an önce açıklamalı ve alımlara başlamalıdır” dedi.

“SERBEST PİYASANIN İNSAFINA TERK EDİLMEMELİ”

Orhangazi Zeytin Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Remzi Bayram ile görüşmesinde zeytin üreticilerinin sorunlarını ve beklentilerini aktaran Sarıbal, yeni sezona ilişkin görüşlerini şöyle paylaştı:

* Yeni sezonda zeytin üreticileri serbest piyasanın insafına terk edilmemesi gerek. Ülkemizde tarımsal girdiler mazot, gübre, ilaç, tohum, yem gibi önemli girdilerin hemen hepsi ithal olduğu için döviz kurundaki her artış tarımsal girdi fiyatlarını da yukarı çekiyor.

* Çiftçiler de artan girdi maliyetleri, özellikle gübre ilaç ve mazot fiyatları sonrası üretim yapamaz hale geldiler. Girdi maliyetlerine karşı siyasal iktidarın çiftçiyi koruyacak önlemlerin mutlaka alınması gerekiyor.

“PRİM MİKTARI 1 LİRA OLMALI”

“Sofralık zeytinde prim en az 1 lira olmalı” diyen CHP’li Sarıbal şöyle devam etti:

*Bursa zeytin üretiminde önemli bir yere sahip. Orhangazi’de de çok sayıda üretici var. Hasat dönemi geldiği halde hala alım fiyatı açıklanmış değil. Zeytin fiyatlarının, özellikle zeytin alımını en yüksek düzeyde yapan ve çiftçinin kuruluşu olan Marmarabirlik tarafından hemen açıklanması ve alımlara başlaması çok önemli. Marmarabirlik alımlara başlamalı ve üreticiyi piyasanın ve özel sektörün insafına terk etmemeli.

*Ülkenin ve bölgenin önemli zeytin alım kooperatifi olan Marmarabirlik, bu yıl fiyatı açıklarken ülkemizde hasat edilen zeytinin yüzde 60’nı oluşturan 250-300 baremdeki zeytin için üreticiyi kar ettirir bir fiyat belirlemelidir.

*Sofralık zeytine verilecek olan kilo başına 15 kuruşluk prim, artan maliyetler için yeterli değildir. Üreticiler bu prim miktarının en az 1 lira olmasını, haklı olarak talep etmektedirler.

“MARMARABİRLİK ALIM FİYATI HESAPLAMAKTA ZORLUK ÇEKİYOR”

Marmarabirlik’in artan döviz kuru ve yüksek faiz nedeniyle bu yıl zeytin alım fiyatını hesaplamakta zorluk çektiğini belirten Sarıbal, “Bu nedenle de Marmarabirlik alım fiyatını belirleyemiyor. Tarım ve Orman Bakanlığı, Marmarabirlik için gerekirse Ziraat Bankası üzerinden ucuz kredi temin etmeli ve primleri de arttırarak kooperatifin elini kolaylaştırmalıdır” ifadelerini kullandı.

“YÜKSEK KÂRDA EK ÖDEME YAPMALI”

Sarıbal, “Marmarabirlik, üreticiyi korumak için sattığı ürünlerden yüksek kar elde ettiği taktirde, alım fiyatlarına ek olarak çiftçilere ödeme yapacağını açıklamalıdır. Hem Marmarabirlik’i hem çiftçiyi koruyacak altyapı oluşturulmalıdır” şeklinde konuştu.

Related Posts

CHP’den ödenemeyen faturalar için yeni adım

Dünya’dan Mehmet Kara’ya konuşan CHP Güç Siyasetlerinden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Ahmet Akın, partisinin güç sorununa bakışını ve iktidara …

Halk TV patronundan Boğaz’a nazır kaçak inşaat

Boğaziçi Sahil Şeridi ve Öngörünüm Bölgesi Sınırları içerisinde yer aldığı için İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki Boğaziçi İmar …

Spot piyasada elektrik fiyatları açıklandı (16 Ağustos 2022)

Spot piyasada bir megavatsaat elektriğin fiyatı yarın için en yüksek 4 bin lira, en düşük 2 bin 250 lira olarak belirlendi. Gün öncesi piyasada …

New York Fed imalat endeksi sert düştü

New York ABD Merkez Bankası’nın (Fed) ağustos ayına ait imalat endeksi raporu yayınlandı. ABD enflasyonundaki yükseklik ve ABD, Fed’in faiz …

Yozgat Havalimanı, 2023 yılının Haziran ayında hizmete açılacak

Yozgat ve çevre illerin hava ulaşımı ihtiyacını karşılamak üzere 3 Haziran 2018´de temeli atılan Yozgat Havalimanında inşaat çalışmaları hızla …

Emlak yatırımcısı rotayı konuttan ofise çevirdi

Son dört yıldan bu yana ofise pazarında yeni üretim neredeyse durma noktasındaydı. Pandeminin etkisinin azalması ile ofise talebin artması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.