Biden: Ortadoğu’da Rusya ve Çin’e dolduracak boşluk bırakmayacağız

ABD Lideri Joe Biden, Ortadoğu’da Rusya ve Çin’in dolduracağı boşluk bırakmayacaklarını söyledi.

ABD Lideri Biden, Suudi Arabistan’ın Cidde kentindeki Selam Sarayı’nda Kral Selman bin Abdülaziz Al Suud ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile görüşmesinin akabinde açıklamalarda bulundu.

Suudi Arabistan yöneticileriyle değerli görüşmeler yaptığını lisana getiren Biden, Cidde’deki görüşmelerde güç güvenliğini ele aldıkları ve pak güç konusunda Suudi Arabistan’ın ABD ile iştirake gireceğini tabir etti.

Biden, güç güvenliğinin sağlanması konusunda uygun görüşmeler yaptıklarını belirtti.

Suudi Arabistan’ın güvenlik ve askeri gereksinimleri ile ülkenin karşılaşabileceği tehditleri ele aldıklarını, Yemen konusunu da görüştüklerini aktaran Biden, “Suudi Arabistan yöneticileriyle Yemen’deki ateşkesi uzatma konusunda mutabık kaldık.” dedi.

SUUDİ ARABİSTAN’IN HAVA ALANI KARARI

Suudi Arabistan Hükümdarı ve Veliaht Prens ile kıymetli görüşmeler yaptıklarını ve aylar süren “sessiz diplomasi” sonrasında pek çok muvaffakiyete imza attıklarını kaydeden Biden, “Bu bağlamda Suudi Arabistan hava alanını tüm sivil uçuşlara açacak. Bu kararı takdir ediyoruz. Bu kıymetli bir durum ve çok büyük bir muvaffakiyet. Bu, Suudi Arabistan hava alanının, İsrail’e açılacağı manasına geliyor.” dedi.

Suudi yetkililerle güç konusunu görüştüğünü de lisana getiren Biden, yüksek güç fiyatlarını denetim altına alabilmek için petrol üreten ülkelerin gelecek haftalarda üretim kotalarını artırmalarını beklediklerini söyledi.

ABD Lideri Biden, Washington’ın Ortadoğu ile münasebetlerine değinerek, “Körfez ülkeleri ile münasebetlerimizi güçlendirmede ilerleme kaydettik. Ortadoğu’da Rusya ve Çin’e dolduracak boşluk bırakmayacağız.” diye konuştu.

Biden, Kızıldeniz’deki Tiran ve Sanafir adalarında vazife yapan barış gücünün oradan ayrılacağını bildirdi.

Irak’ı, Körfez İşbirliği Kurulu’nun (KİK) elektrik şebekesine Suudi Arabistan ve Kuveyt üzerinde bağlama konusunda da mutabık kaldıklarını aktaran Biden, G5 teknolojisi için Suudi Arabistan’la paydaşlık için muahedeye vardıklarına dikkati çekti.

CEMAL KAŞIKÇI CİNAYETİ

Prens bin Selman ile görüşmede gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetini gündeme getirdiğini söyleyen Biden, “Görüşmede görüşümü belirttim ve çok net bir biçimde ABD Lideri’nin insan hakları konusunda sessiz kalmaması gerektiğini söyledim. Prens bin Selman’a bu olaydan onun sorumlu olduğunu düşündüğümü söyledim.” dedi.

Biden, bin Selman’ın da kendisine olayın sorumlusu olmadığını ve sorumlular hakkında gerekli adımları attığını söylediğini söz etti.

Related Posts

Kasımpaşa’da tartışmalı pozisyonlar! Kırmızı kart ve sayılmayan gol

Fenerbahçe’nin, Kasımpaşa ile oynadığı maçın 16. dakikasında kırmızı kart çıktı. Fenerbahçe’de Attila Szalai, savunmanın ardına koşan Enner …

Son Dakika: Alanyaspor sonrası Beşiktaş’ta fatura onlara kesildi! “Bu seviyede değil, amatörler bile yapmaz, anlamsızca…”

Süper Lig’in ikinci haftasında Alanyaspor ile Beşiktaş kozlarını paylaştı. Alanya’da oynanan mücadele 3-3’lük eşitlikle sona erdi ve iki takım da …

‘Tavuklarımı çaldı’ deyip şikayetçi oldu! Dehşeti yaşadı

İmrahor Mahallesi’nde yaşayan Medine Karakuş, evinin yan tarafında bulunan kümeste tavuk ve ördek yetiştirerek geçimini sağlıyordu. İddiaya göre …

Kahramanmaraş’taki halk otobüsünde arbede

Kahramanmaraş’ın Binevler Mahallesi’nde halk otobüsüne binen kişi, kucağında küçük kızıyla oturmaya başladı. Bu sırada erkek yolcunun yanındaki …

İzmir’de gözaltına alınan ESP’liler hür bırakıldı

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) İzmir Vilayet Örgütü’nün, Ulaş Alankuş için dün parti binasında yapmak istediği anmaya polis baskın …

Sıhhat Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği kararı Resmi Gazete’de

Sağlık çalışanına döner sermaye ek ödemesi yönetmeliği Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Ayrıntılar gelecek…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.