Bakanlıktan toplumsal konut projesi için ’10 yanlış, 10 doğru’ açıklaması

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca, toplumsal konut projesinde bilgi kirliliğine yol açan 10 yanlış bilgiye 10 gerçek yanıtla açıklık getirildi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, ‘İlk Meskenim Birinci İş Yerim’ projesine ait ’10 Gerçek 10 Yanlış ile Toplumsal Konut Projesi Gerçekleri’ başlıklı açıklama yaptı.

Kamuoyunda birliği kirliliğine yol açan 10 yanlış bilgiye karşılık doğruları hususlar halinde şöyle anlatıldı:

1:Yanlış- Birinci Meskenim Birinci İş Yerim projesine müracaatta toplanan müracaat fiyatı iade edilmeyecek.

Doğru- Kurada ismi çıkmayan vatandaşlar, kuradan 5 gün sonra Ziraat Bankası şubesine giderek, yatırdıkları müracaat fiyatının iadesini alabilecek.

2: Yanlış- Yeri olan konuta başvuramaz.

Doğru- Bağımsız ve tam paylı olmadığı sürece başvurulabilir, tarla olması da pürüz teşkil etmez.

3: Yanlış– Hem konut hem arsa başvurusu yapabilirim.

Doğru- Konut yeri, vatandaşların kendi konutlarını istedikleri üzere yapabilmeleri için planlanmış bir proje olduğundan konuta müracaattan bir farkı olmamaktadır. Bir haneden ya konuta ya da konut yerine müracaat yapılabilecek.

4: Yanlış- 18 yaşını geçmiş iki kardeş başvuramaz.

Doğru- Birinci Konutum Birinci İş Yerim projesinde 18-30 yaş ortası gençlere yüzde 20 kontenjan tanındı. Gençlerimiz tıpkı hanede de olsa müracaat yapabilirler.

5: Yanlış- Şehit yakınları-gazilere de hane geliri ve yaş hudut var.

Doğru- Şehit yakınları ve gazilerimizde rastgele bir sınırlama bulunmamaktadır.

6: Yanlış- TOKİ meskenlerinin inşaatı 2 yıldan fazla sürecek.

Doğru- Bugüne kadar tam 1 milyon 170 bin konut inşa eden TOKİ deneyimiyle birinci temel ekim ayında atılacak, 2 yıl içinde anahtar teslimi yapılacak.

7: Yanlış- Yapılacak artışlarla taksitleri ödemek zorlaşacak.

Doğru- TOKİ taksitlerinde memur artış fiyatları tavan fiyattır. Bugüne kadar TOKİ taksitleri memur maaş artışlarını hiçbir vakit geçmedi, tersine memur maaş artışının altında tutuluyor. Bunun örnekleri geçmiş yıllarda mevcut. Son 4 yılda TOKİ taksit artışı, daima memur maaş artışının altında oldu. Ayrıyeten TOKİ’nin yıllık indirim kampanyaları da vatandaşa ödeme kolaylığı sunuyor.

8: Yanlış- TOKİ konutlarını yabancılar da alabilecek.

Doğru- TOKİ projelerine birinci müracaat koşulu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak. TC vatandaşı olamayan müracaat yapamaz.

9: Yanlış- TOKİ konutları yapılmadığı ya da geç yapıldığı için bugüne kadar TOKİ’ye 52 bin dava açıldı.

Doğru- Son iki yılda TOKİ’ye yalnızca bir dava açıldı.

10: Yanlış- TOKİ’den alınan toplumsal konutlar satılabilir.

Doğru- TOKİ konutlarında borç bitmeden bölüm hakkı yok. (DHA)

Related Posts

Alkole bir zam daha

Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Erol Dündar yaptığı paylaşımla bir grup içkiye daha zam geldiğini açıkladı.İşte güncellenen fiyatlar:

EBRD, Türkiye için 2022 büyüme tahminini %4,5’e yükseltti

Mayıs ayında açıklanan bir önceki tahmin bu yıl ülke için yüzde 2’lik bir büyüme öngörmekteydi. Banka’nın faaliyet gösterdiği bölgeler için …

İçinde neler var? Torba son şeklini alıyor?

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) açılacağı 1 Ekim tarihinde en önemli mesaisini seçim öncesi hazırlanacak son büyük torba teklife …

Tüketici hakem heyetlerine müracaatlarına 30 bin lira kuralı geldi

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan “Tüketici Hakem Heyetleri Yönetmeliği” Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna nazaran, tüketici hakem …

Kripto Para Milyarderi: Çöküşte Altın ve Bu Coin Kazandıracak!

Enflasyonun hızlı büyümesinin ardından yatırımcılar, hangi varlığın en iyi enflasyondan korunma aracı olduğunu düşünmekte. Birçok yatırımcı …

Dünyanın en güçlü ikincisi Jeff Bezos yerine Gautam Adani oldu

“Dünyanın en güçlü kişisi” olmak çok fazla argümanlı bir tarif. Öbür tüm insanların olmak istediği yerde bulunmak baş döndürücü bir his olmalı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.