Avrupa’da doğalgaz fiyatları yüzde 60 arttı

Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte başlayan Batı yaptırımlarına karşı Devlet Lideri Vladimir Putin güç kartını ile sürdü.

Avrupa’ya giden gaz vanalarını tek tek kapatmaya başlayan Rusya’nın bu adımları sonrasında Avrupa ülkelerinde fiyatlar yükselmeye başladı.

Fiyatlar yüzde 60 arttı

Avrupa’da derinliği en fazla olan Hollanda merkezli sanal doğalgaz ticaret noktası TTF’de süreç gören temmuz vadeli gaz kontrat fiyatı, dün megavatsaat başına 124,60 eurodan güne başladı.

AA’nın haberine nazaran Avrupa’da 8 Haziran’da 79,40 avrodan süreç gören doğalgazın megavatsaat fiyatı, Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından bu yana son 4 ayın en düşük kapanış düzeyini gördü. Böylelikle, dün 127,17 euroya çıkan doğalgazın megavatsaat fiyatı iki haftada yüzde 60 arttı.

Doğalgazın megavat fiyatı, 16 Haziran’da günü 124,36 eurodan tamamlayarak 31 Mart’tan bu yana en yüksek kapanış düzeyini görmüştü.

Doğalgaz fiyatlarındaki artışta, Rusya’nın Avrupa’ya gönderdiği doğalgaz ölçüsünün düşmesi ve ABD’nin Teksas eyaletinde bulunan Freeport LNG terminalinin yangın sebebiyle kapatılması tesirli oldu.

Rus şirketler gaz sevkiyatı ölçüsünü düşürüyor

Rus güç şirketi Gazprom, 14 Haziran’da yaptığı açıklamada, Kuzey Akım çizgisi üzerinden Avrupa’ya gaz sevkiyatının 167 milyon metreküpten 100 milyon metreküpe düşürüldüğünü bildirmişti. Gazprom ayrıyeten, 16 Haziran prestijiyle sınır üzerinden günlük 67 milyon metreküpe kadar doğalgaz sağlanabileceğini duyurmuştu.

Şirketten daha evvel yapılan açıklamada ise Yamal-Avrupa üzerinden sevkiyatların durdurulduğu, Ukrayna üzerinden sevkiyatların da yaklaşık yarı yarıya düştüğü belirtilmişti.

Gazprom, Avrupa’ya gaz akışını Kuzey Akım, Yamal-Avrupa boru sınırı ve Ukrayna’daki boru çizgileri üzerinden sağlıyor.

5 ülkeye sevkiyat durdu

Rus şirket ayrıyeten, rubleyle ödeme yapmayı reddettikleri gerekçesiyle daha evvel Polonya, Bulgaristan, Danimarka, Finlandiya ve Hollanda’ya doğalgaz sevkiyatını durdurmuştu.

Küresel doğalgaz piyasalarını etkileyen öbür bir olay ise ABD’de 9 Haziran’da Teksas eyaletinde bulunan Freeport LNG terminalinde çıkan yangın sebebiyle tesisin en az 3 hafta müddetle kapatılacağı duyurusu olmuştu. Daha sonra yapılan açıklamada ise tesisin yıl sonundan evvel açılamayacağı bildirilmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.