ABD’de enflasyon beklentisi rekor kırdı: Geçici enflasyon tezi çöküyor

ABD Merkez Bankası’nın New York anketine göre, ABD’li tüketicilerin enflasyon beklentileri, artan fiyat baskıları nedeniyle Eylül ayında yükselmeye devam etti.

Amerikan hane halkının bir yıl sonraki enflasyon beklentisi yüzde 5,2’den yüzde 5,3’e yükselirken, üç yıl sonraki medyan beklenen enflasyon yüzde 4’ten yüzde 4,2’ye yükseldi. Bu rakam 8 yıldır yapılan anketin tarihindeki en yüksek beklenti oldu.

FED’İN HEDEFİ YÜZDE 2

ABD’de enflasyon şuanda yüzde 5,3 seviyesinde bulunuyor. Başkan Jerome Powell dahil olmak üzere Fed yetkilileri, yükselen enflasyonu tedarik zinciri sıkıntılarına ve pandeminin etkisinin azalmasıyla birlikte gerçekleşen talep artışlarına bağlıyor. Fed’in enflasyon hedefi ise yüzde 2.

New York Fed, Salı günkü gerçekleştirdiği basın açıklamasında uzun vadeli enflasyon beklentileri konusunda pandemi öncesi dönemi işaret etti.

FED YÖNETİCİLERİNDEN KALICI ENFLASYON ÇIKIŞI

Atlanta Fed Bankası Başkanı Raphael Bostic de, bu yılki enflasyon artışının beklenenden uzun sürdüğünü, bu nedenle bu tür fiyat artışlarını geçici olarak adlandırmanın uygun olmadığını söyledi.

Bostic, dün  yaptığı bir konuşmada “Geçici, doğru bir kelime değil” dedi. Bostic, yanında “geçici” etiketli bir cam kavanozla konuştu ve bu kelimeyi her kullandığında oraya 1 dolar attı.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard da Bostic’le benzer görüşte. Bullard Salı günü CNBC’ye verdiği bir televizyon röportajında, “Enflasyonun doğal olarak düşeceği hikayesi makul, ancak bu senaryoya yalnızca yüzde 50 olasılık vermek istiyorum” dedi.

FAİZ ARTIRIMI BEKLENENDEN ÖNCE GELEBİLİR

Deutsche Bank ekonomistleri Salı günü açıkladıkları bilgi notunda, enflasyon beklentilerindeki artış nedeniyle, Fed’in faiz oranlarını Aralık 2022’den önce artırmaya başlaması bekleniyor. Bankanın faizlere ilişkin önceki tahmini de 2020 sonuydu.

Fed’in faiz artırım konusundaki olası hamleleri ise gelişmekte olan ülkeler tarafından yakından inceleniyor. Türkiye ekonomisinin de dahil olduğu gelişmekte olan ülke ekonomileri, bu hamleden doğrudan etkilenecek.

Related Posts

New York Fed imalat endeksi sert düştü

New York ABD Merkez Bankası’nın (Fed) ağustos ayına ait imalat endeksi raporu yayınlandı. ABD enflasyonundaki yükseklik ve ABD, Fed’in faiz …

Yozgat Havalimanı, 2023 yılının Haziran ayında hizmete açılacak

Yozgat ve çevre illerin hava ulaşımı ihtiyacını karşılamak üzere 3 Haziran 2018´de temeli atılan Yozgat Havalimanında inşaat çalışmaları hızla …

Emlak yatırımcısı rotayı konuttan ofise çevirdi

Son dört yıldan bu yana ofise pazarında yeni üretim neredeyse durma noktasındaydı. Pandeminin etkisinin azalması ile ofise talebin artması …

ASO’dan lisanssız elektrik üretimi taslağı çağrısı

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından tartışmaya açılan “Elektrik Piyasasında …

Yabancılar kiralarını ödemeden kaçınca kiralar düşmeye başladı

Turizm kenti Antalya’da Rusya-Ukrayna savaşı sonrası yabancılara fahiş fiyatlara verilen kiralık evlerde, ödeme sorunu baş gösterdi. Fazla …

ÜFE yüzde 144.6 ile tarihin en yüksek dördüncü düzeyinde

Tüketici Fiyat Enflasyonu’nda arka arda yaşanan rekorların gibisi Üretici Fiyat Endeksi’nde de yaşanıyor. ÜFE temmuz ayında yüzde 144.6’ya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.