AB Komitesi Lideri Leyen: Ukrayna’nın AB adaylığı sonucu gelecek hafta belirlenecek

AB Komitesi Lideri Ursula von der Leyen, “Ukrayna’nın AB aday statüsüne ait görüşmeler önümüzdeki hafta içinde sonuçlandırılacak” dedi.

AB Kurulu Lideri Ursula von der Leyen, Ukrayna’nın başşehri Kiev’e ziyaret gerçekleştirdi.

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy ile görüşmesinin akabinde düzenlenen ortak basında konuşan Leyen, Ukrayna’nın AB adaylığına ait çalışmaların devam ettiğini belirterek, “Bu kıymetlendirme üzerinde gece gündüz çalışıyoruz. Nisan ayında Zelenskiy’e bunun üzerinde yorulmadan çalışacağımıza dair kelam verdim. Ukrayna’nın AB aday statüsüne ait görüşmeler önümüzdeki hafta içinde sonuçlandırılacak” dedi.

Foto: İHA

Bu süreçte Ukrayna halkının yanında olduklarını lisana getiren Leyen, “Ukrayna halkı inanılmaz bir güç, motivasyon ve dayanıklılık gösterdi, birlikte olacağımıza derinden inanıyorum. Bu vahim acımasız savaşın üstesinden geleceksiniz, biz yapacağız ve siz de bu hoş ülkeyi tekrar inşa edecek ve Ukrayna’yı modernize edeceksiniz” sözlerini kullandı.

Von der Leyen, geçtiğimiz 8 Nisan’da Kiev’e ziyaret gerçekleştirmiş ve Zelenskiy’e, AB’ye giriş anketini teslim etmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.