2 Analist: Altın Fiyatları, 3. Çeyrekte Bu Seviyeleri Görebilir!

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell Senato Bankacılık Komitesi huzurunda ifade verdi. Powell, devam eden faiz oranı artışlarının ‘uygun’ olacağını söyledi. Fed’in şahin tonunda bir değişim olmaması altın fiyatları üzerinde bir baskı unsuru oldu. Sarı metal Perşembe günü üst üste dördüncü seans mütevazı düşüşüne devam ediyor. Bununla birlikte bir analist, üçüncü çeyrekte altının önünün açılacağını düşünüyor.

Chintan Karnani: Altın fiyatları üçüncü çeyrekte yükselebilir

Güçlü gelen ABD TÜFE verilerinin ardından Federal Rezerve 75 baz puanlık bir artışla karşılık verdi. Ayrıca Fed Başkanı Jerome Powell, Temmuz ayında da benzer bir artış için kapıları açık bıraktı. Fed’in bu şahin duruşuna rağmen altın fiyatları 1.800 doların üzerinde zeminini korumayı başardı. Insignia Consultants araştırma direktörü Chintan Karnani, verdiği bir demeçte, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Altın traderları ve yatırımcıları enflasyon ve enerji fiyatlarına odaklandılar. Ancak yılın ikinci yarısı için resesyona yakın bir görünümün, faiz artırımlarında duraklamaya neden olması mümkün. Bunun da altın fiyatlarını desteklemesi olası.

Bu bağlamda Chintan Karnani, günlük kapanış bazında 1.810 dolar üzerinde işlem gördüğü sürece altının üçüncü çeyrekte yükseleceğini tahmin ediyor. Analist, sarı metal için 1.950 dolar ve daha yüksek bir fiyat hedefi veriyor.

“Temmuz’dan sonra Fed’in faiz artışlarını durdurması muhtemel”

Öte yandan Jerome Powell Çarşamba günü, merkez bankası tarafından belirlenen faiz oranı politikasının bir sonucu olarak, bir durgunluğun kaçınılmaz olmadığını savunmaya devam etti. Powell, “Şu anda özellikle resesyon olasılığını yüksek görmüyorum” dedi.

Açılış konuşmasında Powell, Fed’in enflasyona karşı agresif davranmaya kararlı olduğunu kaydetti. Bununla birlikte Fed’in faiz oranlarını daha da agresif bir şekilde artırma planlarını geri çevirdiğini söyledi. Powell, “Devam eden oran artışlarının uygun olacağını öngörüyoruz” ifadesini kullandı. Ayrıca, bu değişikliklerin hızının, gelen verilere ve ekonominin gelişen görünümüne bağlı olmaya devam edeceğini vurguladı. Chintan Karnani, konuya ilişkin olarak şunları söylüyor:

Bu, önceki faiz oranı artışları enflasyonu ılımlı hale getirirse, Temmuz toplantısından sonra faiz artırımlarının durdurulabileceği anlamına geliyor.

“Gümüş, görünüşte altının hızlı akışına yakalanmış durumda”

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın, yıla 1.800 dolar seviyesinde başladı. İkinci çeyrekte bu kazançlarının çoğunu teslim etmeden önce Mart ayında 2.050 doların üzerine çıktı. Ayrıca, vadeli işlem fiyatları 1.800 doların üzerinde kalmayı başardı. Ancak ABD dolarının gücü sarı metalin değerini sınırladı.

Commerzbank’tan emtia analistlerinden oluşan bir ekibe göre gümüş, görünüşte altının hızlı akışına yakalanmış durumda. Gelişmekte olan piyasalardaki düşük talep, değerli metal fiyatları üzerinde baskı yarattı. Özellikle de bu konuda Çin’in Covid tecritlerinin etkisi oldu. Haftadan bugüne altın trade’i çok az değişti. Gümüş ise %1’den daha az kaybetti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.